Při mluvení a zejména při zpěvu celé naše tělo rezonuje. Zdrojem zvuku jsou naše hlasivky, k těm se – velice zjednodušeně řečeno – přidají hlavové rezonanční prostory, rozezní se hrudní koš, ale také pánev, páteř a při hlubokých tónech i kosti dolních končetin. Při zvuku zkrátka rezonuje celá naše kostra. Říká se dokonce, že zpěv rozvibrovává hluboce uložené fascie a jsou hlásky, které věřím, že nám mohou pomoci v práci s tělem i hlavou. Pojďte si se mnou některé z nich vyzkoušet na vlastní kůži…
Šsss pro zklidnění
Pro zklidnění mysli, ale i proti bolestem používám techniku, kdy podpoříme jednou kouzelnou hláskou parasympatický systém. To je ten, kterému se přezdívá Rest and digest, což by se dalo volně přeložit jako odpočívej. Pomalu a co nejvíce zhluboka se nadechneme nosem a pak co nejpomaleji vydechmene ústy a řekneme “ššššš”. Výdech je pomalejší než nádech a pokaždé ho ještě o malinko prodloužíme. “Šššš” je nakonec neslyšitelné a nám se sníží srdeční frekvence i krevní tlak, uvolní se svalové napětí a vyčistí se hlava.
Při bolestech zad používám cvik ve vzporu na čtyřech, kdy si zavřeme oči, opět se nadechneme hluboce nosem a co nejpomaleji vydechneme ústy za zvuku souhlásky “ššš”. Tělo necháme, ať se pohybuje, jak je mu libo – dopředu, dozadu, do stran, pohyb může být větší nebo zcela nepatrný… zkrátka takový, jaký naše tělo potřebuje.
“G” pro zpevnění
Pokud chceme pracovat se svaly hlubokého stabilizačního systému, jejichž zpevněním si vypracujeme nejen krásné břicho, ale především si zajistíme zdravá záda, potřebujeme vytvořit nitrobřišní tlak a teprve pak se pustit do cvičení. A k tomu skvěle pomáhá, když se zasmějeme, zakašleme, anebo – méně nápadně – si říkáme hlásku “G”. Vyzkoušejte, uvidíte…
Tip navíc: Vzdychejte
Pokud si sem tam povzdechnete, vězte, že to taky rozhodně není špatně. Při zvuku “Ááááh” se krásně uvolní čelist a s ní povolí stažené svaly v oblasti krku, ramen, hrudníku…