Špatné držení těla může být původcem mnoha bolestí. Tím, že se naučíme držet ho správně, se jich zpravidla poměrně rychle zbavíme. Věděli jste ale, že držení těla má vliv i na naši náladu? Naše psychika a fyzično jsou propojeny. Pokud tedy chcete být spokojenější, narovnejte se, napřimte hlavu, zvedněte oči a zkuste se usmát. Dost možná se začnou dít zázraky hned…
Schválně si to vyzkoušejme – několikrát denně si uvědomme polohu svého těla a jak se v ní cítíme. Kolikrát za den se tak přistihneme při tom, že jsme skrčení, ohnutí, máme kulatá záda, zborcená ramena k hrudníku, hlavu svěšenou mezi nimi, plíce se nemohou pořádně naplnit při nádechu vzduchem…
Vždy zpozorněme a soustřeďme se na svou páteř: pomalu se narovnáme, od bederních až ke krčním obratlům, abychom vytvořili co největší prostor pro dýchání. Pak se několikrát zhluboka nadechneme a vydechneme. Může dech proudit? A podívejme se vzhůru – jakoby někomu stejně vysokému do očí. Krásně se tím napřímíme a v prodloužení páteře bude i hlava. Ano, i náš pohled dokáže zlepšit naše držení těla…
Uklidníme ruce, ukotvíme chodidla
Věnujme také pozornost svým rukám. Pokud dokážeme uvolnit ty, uvolní se totiž i naše mysl. Všimněte si, že když nasloucháme někomu druhému, s volně složenýma rukama v klíně nebo položenýma na stole jsme mnohem pozornější než když jimi cokoliv děláme…
Stejně se mysl uklidní, když se zaměříme na naše chodidla. Ty nás jako kořeny spojují se zemí a tím, že zlepšíme svou fyzickou stabilitu, budeme lépe ukotvení a horní část našeho těla se bude cítit lehčí. Včetně hlavy.
Soustředíme se na svůj gravitační střed
A snažme se také uvědomit si, kde je tzv. gravitační střed našeho těla. Nachází se uprostřed spodní části břicha, asi čtyři centimetry pod pupíkem, mezi přední břišní stěnou a páteří. Pomocníkem nám může být náplast, kterou si na toto místo nalepíte.
Zkusme se zaměřit na toto místo a zapojit ho než se pustíme do jakéhokoliv pohybu – kdykoliv se pro něco natahujeme, něco pokládáme, když vaříme, čistíme si zuby, vstáváme ze židle, při chůzi anebo i při stoji – tady se soustředíme na střed těla s vahou rozloženou rovnoměrně na obou chodidlech a s odemčenými (mírně pokrčenými) koleny…
Uvidíte, že pohybovat se pak budeme s mnohem větší dynamikou a zároveň stabilitou, protože celé naše tělo bude propojené. S pevným centrem těla pracuje i metoda DNS, kterou vyvinul a neustále vyvíjí profesor Pavel Kolář, a jejíž jsem trenérkou. Pokud se o ní chcete dozvědět více nebo si i chcete malinko zdravě zacvičit, přečtěte si článek DNS metoda učí správným pohybům a zbaví vás bolestí zad.
Správnému držení těla pomáhá i náš dech
Tělo a mysl pracují jako tým. Je-li mysl vyrovnaná, tělo odpočívá. Je-li tělo v klidu, je pokojná i mysl. Velkou pomocí ve správném držení těla (a ano, v prvé řadě pro zklidnění mysli) je také náš dech. K jeho tréninku můžeme využít například chvil, kdy na něco nebo na někoho čekáme. Za prvé nás toto cvičení uklidní a za druhé pro sebe hodně uděláme.
Několikrát se zhluboka nadechneme a vydechneme, abychom se zbavili napětí. Uvědomíme si, kde v těle dech nejvíce cítíme, kudy prochází… Projedeme postupně celé tělo, “proscanujte” ho od hlavy až ke konečkům prstů na nohou. Všimneme si, jaká je v něm dnes atmosféra, zda někde nepociťujeme napětí… A pokud ano, pomalu se nadechneme, na chvíli dech v tomto místě zadržíme a pak pomalu vydechneme a necháme napětí se rozpustit.
Lepší držení těla i dobrou náladu si můžete sami nastartovat hned z rána, když si uděláte 10 minut na zklidnění a relaxaci. Najděte si doma nebo venku příjemné místo, posaďte se (na židli, na podsedáku, na zemi či – pokud vám sezení není příjemné – klidně vleže) a věnujte 10 minut svému dechu (návod na jednoduchou meditaci a více se o správném dýchání dočtete v článku Naučte se správně dýchat a zbavíte se bolestí i stresu).
S psychickým napětím se odplaví zpravidla i to fyzické, uvolní se někdy až bolestivě stažené svaly a krev začne proudit naším tělem lépe… Je to dáno tím, že většinu svých dnů trávíme tak, že přes den jsme napřímení, neustále v napětí a v noci jsme uvolnění. Při takovéto relaxaci (či chcete-li meditaci) jsme ale vzpřímení a přitom uvolnění. Je to takový “mezičas”, kdy zažíváme podobný pocit, jako když máme volný den a vůbec nic nemusíme. Jsou to zkrátka ty nejpříjemnější chvíle…
Úsměv mění naše emoce
A víte, co nám okamžitě zaručí nejen lepší držení těla, ale i náladu? Úsměv! Zní to jako klišé a usmívat se jen tak, bezdůvodně, většině lidí jistě musí připadat notně přitažené za vlasy. Ale pozor: Tak jako dokážeme ovlivnit držením těla naši psychiku, stejně je to i s úsměvem. A je jedno, že není zpočátku úplně upřímný…
Úsměv i smích totiž dostáváme do vínku, není to naučená dovednost. Kolem čtyř měsíců věku se každé dítě začne smát. Výzkumy dokazují, že v jakémkoliv věku nám pak jen stačí na chvilku roztáhnout koutky úst do široka a změní se naše emoce. Jako pomocníka si mezi zuby můžete zkousnout tužku a zkusit takhle chvíli vydržet. Pokud se rovnou nezačnete smát nad tím, jací jste blázni, rozhodně se na chvíli i upřímně usmějete.
Odborníci vřele doporučují využít jakékoliv příležitosti, kdy se usmát můžeme, protože to má blahodárné účinky na naše tělo – snižuje se nám krevní tlak, posiluje imunitní systém, uvolňují se látky utišující bolest (endorfin) a působící jako antidepresiva (serotonin). Na druhé budete navíc působit nejen sympatičtěji, ale také atraktivněji, úspěšněji a pozor: úsměv na tváři nás okamžitě sebevědomě napřímí a podle vědců nám ubere až několik let!