Možná už jste na ně taky natrefili. Barevné pásky nalepené různě po tělech. Co že je to za zvláštní módu? Ne, ne, takzvané “tejpy” rozhodně nejsou jen módní trend. Vyzkoušela jsem je a fungují báječně. Telo krásně zpevní, svaly zbaví napětí a pomůžou od bolestí. Alespoň u mě to tak je, a tak tejpuju jako o život…
S tejpy jsem se setkávala poslední rok na každém rohu – v různých wellness centrech, hotelech, na trénincích… A vždycky jsem si říkala, co je to za podivnou barevnou módu?
Jenže pak mi je aplikovala moje úžasná fyzioterapeutka a ten den byl prostě úplně jiný. Lepší. Záda mě tolik nebolela, držela jsem tělo líp… Na další konzultaci jsme z tejpování zad přešly na tejpy na břiše, které mi zase pomáhaly, abych nezapomínala na správně dýchání (které dělá mým zádům neskutečně dobře a článek o něm najdete zde).
Ten nejjednodušší způsob tejpování jsem se naučila a uvádím ho do praxe, kdykoliv to jde. Ty tejpy totiž skutečně dělají zázraky. V nejbližší době se proto dokonce chystám na kurz tejpování (na reportáž se můžete brzy těšit), ale tady už je první článek, v čem že jsou ty tejpy tak úžasné:
1. Co je to tejpování
Tejpování, tejping či taping, s těmi všemi slovy se můžete setkat, když se mluví – odborně řečeno – o fyzioterapeutickou metodu, která pomáhá zlepšit (neblahý) stav pohybového aparátu.
2. Čemu tejpování pomáhá
Neodborně řečeno jsou tejpy speciální “náplasti”, které když umístíte na těle správně, uleví vám od bolesti kloubů, svalů, podpoří hojení po úrazech, ale také se používají preventivně, aby nás ochránily před případnou nehodou při sportu.
A pozor: dokáží skvěle korigovat nejen ortopedické vady, ale také špatné držení těla (což je důvod, proč je například používám já).
3. Jaké tejpy koupit
Tejpy koupíte v lékárnách a ve zdravotnických potřebách. Prodávají se většinou v kotoučcích (nejčastěji o šířce cca 5 cm) a v různých barvách.
Já si opět nechala poradit od své fyzioterapeutky, který mi sedne nejlépe a se kterým má ona osobně nejlepší zkušenost.
Na trhu je totiž mnoho značek různé kvality. Páska dobrého tejpu by měla být z bavlny s elastickými vlákny, ze spodní části ji tvoří lepidlo, které by mělo být z hypoalergenní lékařské pryskyřice.
4. Jak se naučit tejpovat
Tejpy by vám měl nejprve určitě umístit vyškolený a zkušený odborník. Pokud se chcete tejpovat sami, je vždy nezbytné naučit se to správně – po celé republice probíhá řada školení a základy vás naučí i fyzioterapeut, který je na tejpování vyškolen.
Tejpování chce navíc cvik (a tejpovat si záda není nic jednoduchého, což vím z vlastní zkušenosti). Nedejte proto jen na návody, ať už psané či na videích, ale skutečně zajděte za odborníkem, který vás to naučí!
5. Jak se tejpuje
V podstatě jsou dva způsoby:
Různobarevné, často zářivé, pásky se umísťují tzv. kinetickým tejpingem. Ten využívá pružnosti pásek, které mají z vnitřní strany lepidlo, jímž se umísťují na tělo. Tejp pak působí táhnutím na sval, po němž je veden, a tedy i na jeho podkoží.
Naprostý základ je přesně vědět, kam a jak tejp umístit. Jeho působení na cévy, nervová vlákna i lymfatické dráhy pak často dokáže vyvolat nevídaně rychlý účinek a zmírnit bolest či zmenšit případný otok.
Druhý způsob tejpování je fixní. Používají se k němu nejvíce tejpy bílé barvy, které nejsou – na rozdíl od těch barevných -moc pružné. Používají se proto hlavně při sportu, kdy zpevní a stabilizují na těle místo, které je nejvíce namáhané, po úrazu atd.
Přidávám vlastní zkušenost: nevědomky jsem si na kinetické tejpování zad koupila bílé pásky a rozhodně to nebylo nic příjemného. Po hodině jsem je musela sundat a pořádně si zacvičit. Bílé tejpy jsou skutečně pevné a omezí nejen pohyb, ale i krevní oběh a proto se nedoporučuje používat je na delší dobu, ale vyloženě jen na danou sportovní aktivitu….
6. Jak se připravit na tejpování
Vždy dbejte na to, aby ta část těla, kterou připravujete na tejpování, byla suchá, čistá a zbavená ochlupení.
7. Kdy se tejpingu vyvarovat
Tejpingu se zásadně vyvatujte, máte-li jakékoliv kožní problémy. Pásky také nelepte nikdy přes mateřská znaménka nebo bradavice apod.
8. Jak dlouho nechat tejp na těle
Já osobně tejpy sundávám daný den večer, ale odborné zdroje tvrdí, že tejp neuškodí ani když ho máte týden a běžná doba jeho ponechání je 3 až 5 dnů, pak už ztrácí na svém účinku.
Pozor: Běžnou sprchu tejp ustojí, dlouhou koupel však nikoliv…
Jak si tejpuju záda já:
– Ustřihnu si dva kousky tejpu – cca 30 cm.
– Zakulatím oběma ze všech stran špičky a vytvořím dlouhé ovály.
– Odtrhnu kousek papírku z jedné strany, aby se dal tejp v klidu položit na tělo.
– Předkloním se zády před zrcadlem, abych dobře viděla, kam tejp umisťuju.
– První tejp umístím odlepenou stranou do dolíčku (SI skloubení) po pravé straně páteře a táhnu ho velice jemně nahoru podél ní. Zbytek papíru mi zůstane v ruce.
– Tejp rukou hezky “zažehlím”.
– Stejně pokračuju s druhým tejpem.
– V předklonu je vše jemně napjaté, když si stoupnu, tejpy se malinko zřasí, pod oblečením to však vidět nijak není.
A výsledek? Tejpy mi pomáhají celý uvolnit napětí ve svalech zad, které se naopak krásně zpevní a dávám si mnohem větší pozor na držení těla. A to je, co si budeme říkat, základ všeho…
Praktický návod, jak na to, najdete například zde, ale opět opakuju: nad návštěvu odborníka skutečně není a naučí vás to správně…