Výhřez meziobratlové ploténky. Zní tak i vaše diagnóza? Pokud je vám více než 30 let a máte sedavé zaměstnání, je to více než pravděpodobné. Podle statistik totiž tento problém trápí více než 70 % lidí z této skupiny. A spadám sem i já… A tak jsem se rozhodla posbírat co nejvíc informací, abych si ujasnila, o co přesně se jedná a co se s výhřezem meziobratlové ploténky dá dělat.
Meziobratlová ploténka je vlastně elastický nárazník obratlů
Složité popisy najdete všude, proto se to pokusím maximálně zjednodušit. Meziobratlové ploténky jsou chrupavčité destičky, které se skládají z vazivového prstence a rosolovitého jádra. Spojují sousedící obratle a jejich hlavním úkolem je pomáhat páteři zvládat neustálý tlak a tlumit nárazy při pohybu.
Co je výhřez meziobratlové ploténky
K vyhřeznutí ploténky může dojít vlivem věku, degenerativních změn, po úraze, ale podle mnohých odborníků se může jednat také o následek douhodobě nadměrného a nerovnoměrného zatěžování zad. A nemusí to být jen nošení nejrůznějších těžkých nákladů (včetně dětí…), ale také špatné držení těla, kdy například dlouhodobě sedíte shrbeni a natlačeni na klávesnici, která je daleko od vás a ještě k tomu na straně…
Ploténka se pak může začít deformovat až vyhřezne a začne tlačit na kořen nervu (prstenec ploténky nakonec může i prasknout a jádro vytéct ven). A právě to je to, co nás bolí.
Čím je meziobratlová ploténka více vyhřezlá, tím dále bolest sahá
A jak se cítíme, když je meziobratlová ploténka vyhřezlá? Prakticky se to projevuje tak, že trpíme bolestí v oblasti postiženého místa v bederní páteři, může se jednat o občasné bolesti, když zvedáme něco těžkého a časem se bolest může stupňovat. Anebo můžeme rovnou pocítit velkou bodavou bolest (tak tomu bylo u mě, kdy jsem se téměř nemohla pohnout více než měsíc). Ta nám někdy začne vystřelovat dále do hýždí, boků nebo do některé z dolních končetin – do stehna, lýtka, někdy až do konečků prstů (což je můj případ).
Platí, že čím více je meziobratlová ploténka vyhřezlá nebo poškozená, tím dále bolest sahá a nabývá na intenzitě. Proto nejpozději v této fázi bychom měli zbystřit a navštívit lékaře.
Kořen nervu totiž může nakonec podle odborníků i začít odumírat – to pokud na něj meziobratlová ploténka tlačí neustále a dlouhodobě. Tento stav se nejčastěji projeví tak, že máte méně síly v noze, začnete poklesávat v kolenou, ztratíte v daném místě citlivost, může dojít až k poruše svěračů a v nejzazším případě – varují lékaři – může dojít i k ochrnutí.
Jak zjistit stav vaší ploténky
Tak daleko by to ovšem nemělo nikdy dojít a vy byste měli včas navštívit lékaře – v tomto případě specialistu – neurologa. Rozhodně nečekejte jen tak v poklidu se složenýma rukama a nadopovaní analgetiky! Ty správné vám předepíše lékař a především vás prohlédne, posoudí vaše reflexy a pokusí se stanovit diagnózu.
Měl by vám také doporučit potřebnou formu rehabilitace, případně také poradit metodu i konkrétní fyzioterapeuty. S těmi pak budete dlouhodobě na zlepšení stavu meziobratlové ploténky pracovat (jednotlivým fyzioterapeutickýcm metodám se budeme postupně věnovat v dalších článcích).
Pokud je nález lékaře závažnější, nejspíš vás pošle na magnetickou rezonanci, která detailně ukáže, co se ve vaší páteři děje. Lékařské kolečko nejčastěji pokračuje konzultací s chirurgy, kteří by vám přesně měli vysvětlit, jak na tom jste, jak nejlépe v léčbě pokračovat i zda už třeba není nutná operace…
S výhřezem meziobratlové ploténky se dá dělat spousta věcí
Zajímavé je, že podle odborníků trápí výhřez meziobratlové ploténky až 70 % lidí starších 30 let se sedavým zaměstnáním. Ano, v některých nejzazších případech je třeba tento problém řešit operací, ale ještě před ní je tolik možností, které můžete vyzkoušet. A přesně v této fázi jsem i já Vyzkoušela jsem už nejrůznější formy rehabilitace a postupně vám o nich napíšu.
Odborníci se tady neshodují – zpravidla lékaři říkají, že výhřez meziobratlové ploténky je nevratným poškozením. Mnozí fyzioterapeuté se naopak kloní k teorii, že se vyhřezlá ploténka může správnými metodami reahabilitace a poctivým a správným cvičením “opravit” nebo minimálně notně vylepšit. Ať už tak nebo onak, oba tábory se shodují na tom, že na stavu meziobratlové ploténky můžeme – ba co můžeme, musíme (!) – pracovat a to v podstatě už navždy. Pokud totiž polevíme, i “opravená” vyhřezlá ploténka se může stát doslova časovanou bombou…
A zda došlo ke zlepšení zjistíte pomocí technických diagnostik (jako je např. magnetická rezonance), ale především podle toho, jak se cítíte. Ustoupila bolest od konečků prstů nohy ke stehnu? Přestala vám do nohy úplně vystřelovat? Směřuje z boku bederní páteře do středu? Přešla úplně? Držím nám palce, abychom mohli říct (pravda velice pokorně a potichu, abychom to nezakřikli): ano…