Tak aby bylo jasno: občas zajdu do mekáče, nakoupím v “háemku” a občas si dám kafe do kelímku. Plastového. Ale: poctivě třídím odpad, kupuju kvalitní věci, ničím neplýtvám, jezdím MHD, v lese jsem jako doma a v šatníku mám jen tolik věcí, kolik unosím. Ne, nejsem skrblík, jen jsem podlehla minimalismu a dost možná se za rok u mě promění i všechna fakta z první věty. Nad menstruačními kalíšky, životem v jurtách, vyráběním čistících prostředků či pouštěním zdravých plísní do kuchyně se totiž můžeme pozastavovat, ale jedno je jisté – fenomén návratu k přírodě je tady a je rozhodně dobrý…
Začněme malinko paradoxem: lidskou civilizací nedotčená divodična podle vědců dnes už neexistuje. Podle Nicole Boivinové z Oxfordské univerzity bychom museli cestovat do minulosti 10 000 let, abychom našli místa, která nebyla nijak ovlivněna člověkem.
Na druhou stranu, my sami jsme přece součástí přírody, a tak se není čemu divit, že ve věku, který symbolizuje to, že neustále hledáme smysl svého života, se chceme vrátit ke svým kořenům, k tomu, co je přirozené. A to příroda rozhodně je.
“Čím více technologií do svého života pouštíme, tím více přírody potřebujeme. Moderní svět plný technologií nám totiž dává komfort jen zdánlivě. Lidé ve velkoměstech s absencí přírody prokazatelně více trpí stresem než ti na vesnicích. Pro psychickou nepohodu, která pramení z toho, že žijeme mimo naše přirozené prostředí se už dokonce ustálil odborný termín “solastalgie,” který by se dal volně přeložit jako bolest z nekomfortu, ale běžně se pro něj užívá i spojení “enviromentální žal” z toho, že nám dnes mizí krásná krajina před očima,” říká Glenn Albrecht, ředitel australského Institutu pro udržitelnost.
Příroda nám zlepšuje paměť i vztahy
Když jsme více v přírodě, chráníme podle něj naše “přírodní neurony” a naši přirozenou kreativitu, kterou ve městech ztrácíme. O tom, že nám pobyt v ní dělá dobře, rozhodně není pochyb. Pokud ale chcete důkazy – zde jsou. V současné době je totiž doslova boom studií vztahujících se k vlivu přírody na zdraví člověka.
Z praxe všichni víme, že i pár minut na čerstvém vzduchu a v zeleni je tou nejrychlejší relaxací. Víte ale, že nás dokáže nejen zbavit stresu, ale také nám zlepšuje paměť a fungování smyslů? Vědci z University v Michiganu nedávno prokázali, že po pouhé hodině v přírodě se zlepšuje výkonnost paměti a naše pozornost o 20 %. Jejich kolegové z Pennsylvánie zase zjistili, že pacienti v nemocničních pokojích s výhledem na stromy potřebují mnohem kratší dobu hospitalizace, méně léků proti bolesti a pozor: mají méně negativních poznámek k chování zdravotního personálu než pacienti s výhledem na budovy.
A ještě jeden průzkum, tentokrát ze Švédska, kde se zaměřili na běžce: Ti, kteří běhali v přírodě, v běžném životě lépe zvládali stresové situace, měli méně zdravotních problémů, zato měli lepší mezilidské vztahy a dokonce byli k druhým štědřejší i co týká peněz než ti, kteří se pohybovali zavření v posilovnách.
A na závěr jedna čerstvé studie zmíněného Institutu pro udržitelnost: Podlé té se naše biologické hodnoty rapidně zlepší už jen při pohledu na fotografie přírody – nejlépe si kupodivu vedou savany…
Žít mimo civilizaci? Stačí vypnout počítač a jít ven
Všechny ty pozitivní průzkumy mají za následek, že se dnes stále více lidí odvrací od digitálního světa k přírodě. Ano jsou extrémy, kdy rodiny prodávají svůj majetek a staví si přírodní obydlí v divočině, kde není elektřina a kam wi-fi nedosáhne.
Podle vědců lidem ale často tyto extrémní změny ne vždy dělají dobře (anebo často všem členům rodiny) a k tomu, abychom byli spokojení stačí změny menší. Nemusíte tu vilu s bazénem hned prodávat, stejně tak ani auto, a nemusíte se prolévat jen zeleninovými šťávami…
Jsou ale věci, které udělají dobře nejen přírodě, ale především nám: Co vyzkoušet bezobalové nakupování? Co si zajet na farmu, odkud nám pak mohou celý rok vozit bedýnky se zeleninou? Co si koupit krásný ekologický hrníček, v němž budete nosit kafe hrdě s sebou? Co přestat používat plastové tašky a vůbec plasty a odpady minimalizovat? A ci udělat léto někde na farmě nebo třebas v korunách stromů?
Možností, jak být blíž přírodě, je tolik a spousta věcí je skutečně naprosto v poklidu možných začlenit do našeho běžného života. Pojďme se podívat v praxi, co všechno lze vyzkoušet…
Pod stan, na farmu nebo plaváníčko se žraloky?
Nemusíte rovnou opustit svůj domov a vydat se do divočiny navěky, ani nemusíte žít v žádné přírodní komunitě. Prostě se sbalte a vyrazte kempovat. Nikdy to nebylo jednodušší a pohodlnější! Vybavení do přírody je nejen ve svém komfortu, ale také ve hmotnosti a ekologičnosti na vrcholu a mnohé vychytávky vás nadchnou z pohledu uživatele i ochránce přírody. V kurzu jsou dnes hlavně věci z plastového recyklátu. Najdete ho zejména v izolačních materiálů pro spacáky, batohy či outdoorové oblečení. Většina bund a spacáků se syntetickými plnidly je tak dnes vyrobena z recyklovaných PET lahví, hitem je nádobí z palmového listí nebo hrnečky a talíře ze slupek od rýže.
Ekologický přístup se ovšem projevuje i ve využívání přírodních zdrojů energie, konkrétně té solární. Velmi oblíbené jsou solární nabíječky, lampy, svítilny, hudební reproduktory nebo solární sprchy. A všechny ty vychytané věci i uspokojí vkus jedince náročného na unikátní design…
Vyzkoušet dnes můžete ale také třebas ubytování na farmách, kde můžete i nějaký čas pracovat a skutečně si (klidně i s dětmi) vyzkoušet, jak žili naši předci. Přírodní luxus na vás naopak i u nás v Česku čeká v hotýlcích skrytých v korunách stromů a zážitek je to vskutku jedinečný.
Pokud míříte za hranice všedních dní do zahraničí, můžete si zajet spravit karmu do himálajských vesniček, kde se můžete stát na chvíli učitelem. A pro ty, kdo mají rádi přírodu se vším jejím adrenalinem, jsou tady dobrodružná plavání se žraloky u ostrova Bora Bora…
Pokud ale chcete být přírodě blízko a nechcete utrácet majlant, stačí vám vydat se na louky Bílých Karpat na dovolenou s kosou v ruce.
Bio, raw, nebo prostě prostě všeho s mírou?
Velký návrat k přírodním věcem slaví také vaření. Možná máte taky doma všechny možné bio a raw kuchařky. Nějakou dobu jste podle nich nadšeně vařili, vyzkoušeli všechno možné (dost možná od extrému k extrému) a začínáte se v tom, co je zdravé/přírodní/přirozené/trendy… ztrácet? Zapomeňte na trendy.
Nemusíte nutně navždy vysadit pečivo (byť kniha Chléb je smrt získává více a více příznivců po celém světě) – existují i jeho zdravé varianty – a nemusíte zrovna neustále shánět nebo při životě udržovat kvásek. Nemusíte pojídat kopřivová semínka, ani se zásobit tofu a tempehem (mimochodem, z těch se ale ovšem dá kulinářsky kouzlit), ani si do kuchyně pouštět nyní tolik populární zdravé plísně….
Dost možná stačí eliminovat přemíru cukru a vědět, odkud suroviny pocházejí a jíst je co nejvíce čerstvé, podle jejich sezony. Co si (třeba i s dětmi, které to bude nevídaně bavit) zajet na farmu, odkud pak přes rok můžete objednávat maso nebo ovoce a zeleninu?
Vytvořte si vlastní zahrádku s bylinkami a zeleninou – není to tolik času, děti pobaví a vám udělá neskutečnou radost až si půjdete pro první rajče nebo okurku… A kompostujte, dnes už koupíte domácí kompostovače, kterou jsou designově tak vyladěné, že byste nikdy netušili, co mohou skrývat.
A já letos rozhodně taky navštívím tzv. Spolkový obchod. Ten by měl být plnohodnotnou alternativou supermarketu s kompletním sortimentem čerstvého, suchého a konzervovaného jídla, pití a drogerie. Ale pozor – vše z ekologických provozů, bez jednorázových obalů, z lokálních a prověřených zdrojů, a i s ohlede na sezónnost. Tento projekt za sebou má navíc krásný příběh, protože si klade za cíl propojit napřímo nakupující s výrobci, pěstiteli, chovateli – zkrátka přímo s těmi, kteří vaši domácnost učiní co nejbližší přírodě.
Zaklínadla současnosti: Zero waste, Miminalismus a Slow Fashion
Nulový odpad, tak by se dal přeložit fenomén posledních let zvaný Zero Waste. A to je podle mě skutečná výzva a to pravé, čím se více přiblížíme přírodě – přestat ji ničit zbytečnými odpady…
A jak na to v praxi?
– Vyzkoušejte tzv. bezobalové obchody, kde si nakoupíte potraviny, drogerii a spoustu dalších věcí do vlastních recyklovatelných obalů.
– Zbytečně nenakupujte (ne, s předchozím bodem si to neprotiřečí – zkrátka zkuste nehromadit věci, vždycky si řekněte “skutečně to tolik potřebuju/chci?”), blízkým vybírejte zážitkové dárky, vyrábějte, napište jim dopis…
– Naučte se používat látkové tašky, často jsou krásné, naprosto minimalisticky sbalitelné a vyhnete se nechtěnému nákupu igelitových tašek, ty jsou pro přírodu skutečně téměř “smrtící”
– Mějte tolik kusů oblečení a takového, které skutečně budete nosit. A rádi. Já si nedávno najmula úžasnou minimalistickou stylistku, která mi oblečení skvěle nejen nakombinovala, ale i protřídila. Mám ho pěkně na věšácích a ráno nestojím nerozhodně nad přeplněnou skříní… I tím co nosíme na sobě navíc můžeme pomoct přírodě – tím, že nebudeme věci hromadit, budeme si kupovat kvalitní věci a ideální takové, které je vyrobeno v zemi, kde žijeme. Toto je ostatně základem dalšího současného fenoménu Slow fashion, nebo-li udržitelné a k přírodě ohleduplné módě…
– Eliminujte jednorázové lahve a nádobí vůbec. Udělejte si radost a kupte si krásnou láhev na vodu nebo kafe, kterou s sebou budete nosit skutečně rádi.
– Neplýtvejte jídlem. Moje rodina malinko šíli, protože nakupuju, až je lednice téměř prázdná – až se všechno zužitkuje a věřte, že zužitkovat se dá téměř všechno…
– Nevyhazujte do kontejnerů (byť tříděných) věci, které by mohl využít ještě někdo jiný. Možností je tolik – od příbuzných, po sousedy, kamarády až po nejrůznější charitativní organizace. A skvělý zážitek budete mít, pokud se vydáte na tzv. výměnné Swapy, staromilsky řečeno designové bazárky s neskutečnou atmosférou.
Tak, co šplháme zpátky na stromy? A jaké máte vychytávky, pro krásný život blízko přírodě, vy?