Bolí vás záda, nemůžete pohnout ramenem, nebo otočit hlavou? Na vině mohou být tzv. trigger pointy, nebo-li spoušťové body. Na to, proč vznikají, jak se jich vyvarovat i jak se jich zbavit, jsem se zeptala zkušeného trigger point terapeuta Miroslava Málka.
“Trigger point si můžete představit jako malý uzlík, který vzniká na ztuhlém svalu. Je malý, místně ohraničený, ale dokáže notně potrápit, protože je bolestivý na dotek, někdy i na velice citlivé stlačení. Problémy pak dokáže nadělat nejen na daném místě, ale i na vzdálenějších oblastech našeho těla,” vysvětluje zkušený masér a odborník na trigger pointy Miroslav Málek.
A jak spoušťové body vlastně vznikají? Nejčastěji tak, že se opakovaně věnujeme nějakému pohybu, který není pro naše tělo zdravý, protože je jednostranný. Může se jednat o hru tenisu, před kterou se nerozcvičíte, nebo jakýkoliv jiný jednostranný sport, ale také o práci při pásové výrobě, trpí jimi hudebníci, kadeřnice, vrcholoví i amatérští sportovci a čím dál častěji se trigger pointy vyskytují také u lidí věnujícím se kancelářské práci. Někdy stačí se vyspat ve špatné poloze a jindy jsou spoušťové body “odměnou” za horlivé zahradničení…
Pro vznik trigger pointů neplatí dokonce ani věkové omezení. “Nejčastěji trápí lidi kolem čtyřicítky, ale čím dál častěji za mnou chodí i dvacátníci,” podotýká terapeut s tím, že problémy většinou začínají přetížením daného svalu.
“To může být dlouhodobé, než se trigger point vytvoří, může to někdy trvat i několik let, protože za jeho vznikem může stát úplně nenápadná každodenní činnost jako je třeba špatné nastavení a umístění počítače, na kterém každý den hodiny pracujete,” vysvětluje odborník.
Dalším důležitým faktorem pro vznik trigger pointů je pak také míra stresu, které jsme vystaveni. V takových situacích se totiž celí schloulíme a zároveň nám některé svaly začnou tuhnout. Psychické napětí se zpravidla odráží ve vniku bolestivých svalových uzlíků v oblasti ramen a trapézového svalu. Trigger pointy dokáží potrápit celé naše tělo, ale nejčastěji se objevují v oblasti zad a šíje.
Trigger pointy chrání sval před poškozením
Pozor ale: vznik těchto spoušťových bodů má své opodstatnění a je dobře, že vznikají! “Je důležité, že je máme, protože chrání sval v prvotní fázi proti poškození. Když například poprvé hrajete tenis a uděláte nějaký prudký pohyb, sval se roztáhne. Není ale ještě zahřátý, nemá kapacitu pro tento rozsah, a tak se smrští. Vytvoří se trigger point a to z toho důvodu, aby se sval nepoškodil, aby nás upozornil na to, že něco není v pořádku a nedocházelo k dalším, větším a bolestivějším problémům,” varuje Miroslav Málek.
Když se dlouhodobě tyto body neošetřují, zvětšují se a začnou sval omezovat v jeho pohybu. Jeho funkci pak musí přebírat jiné svaly, které ale mají svou práci. V této fázi může začít k docházet k bolestivým blokádám a zdravotním problémům s pohybovým aparátem, kterých se zbavit pak může trvat notně dlouho.
Trigger pointy “rozpustí” masáž, pomůže i míček
Se spoušťovými body je proto důležité začít pracovat v jejich začátcích. Zpravidla cítíte, kde máte problém a trigger point dokážete vy (nebo na vzdálenějších místech a vaši blízcí) nahmatat sami. Je důležité je pak promasírovat a “rozpustit”. Ideální je vydat se k odborníkovi, který pozná i tzv. zřetězené trigger pointy, které zasáhnou nejen daný sval, ale mohou působit bolest i ve vzdálenější partii těla, kdy mohou například způsobovat problémy s končetinami či dokonce bolest hlavy.
Tady je má zkušenost, jak taková masáž na uvolnění trigger pointů vypadá:
1. Masér vám nejprve uvolní fascie, pojivové tkáně, kterými je protkáno celé naše tělo, obalují svaly, kosti, orgány i nervy, od hlavy až k patě (představit si je můžete jako bílé nitky v pomeranči), pomáhají nám ve stabilitě i pohybu, vytvářet sílu a jsou zásobárnou kolagenu – našeho mládí a pružnosti. Právě fascie ale neskutečně rády tuhnou – když se dostatečně nehýbeme, málo pijeme, či když jsme vystaveni stresu, ale i v jiných případech.
Masér právě proto přistoupí k jejich uvolnění tím, že nadzvedává různými hmaty kůži, odlepuje jednotlivé fascie od sebe. Pro někoho to může být poměrně bolestivá věc, protože to malinko (no, někdy i víc) štípe. Čím jsou fascie staženější, slepenější k sobě, tím je to horší.
Proto je dobré i pojivové tkáně udržovat v dobré kondici, například jejich pravidelným masírováním míčkem nebo cvičením na válci (videa, jak na to, najdete zde).
2. Ale zpět k masáži – po uvolnění fascií masér přistoupí k identifikaci trigger pointů (nejčastěji se zaměří na jednu část těla, která vás trápí, ale dopřát si můžete i komplexní péči o celé tělo a uvolnit všechny spoušťové body). Ty pak začne tlakovými hmaty a pohyby uvolňovat – palci, ale někdy také lokty. Dobrý masér by měl podle podle pohmatu vždy poznat, jaký má vyvinout tlak, aby pro vás byla i tato terapie přínosná a nebyla to muka. Z vlastní zkušenosti musím říct, že to prostě alespoň bez malého diskomfortu nejde (však jsem ta záda měla pěkně ztuhlá).
3. Bezprostředně po terapii přichází velká úleva, bolestivé body jsou prostě pryč. Druhý den někdy může nastoupit znovu fáze bolestivosti, protože zkrácené svaly se roztáhly a masér notně popracoval i s fasciemi, pro tělo je tohle všechno nová zkušenost.
Pak ovšem přijde nevýslovná úleva a ten pocit, kdy vás někdy i po měsících trápení nikde nic nebolí. Cítíte se malinko až jako “Elastička,” protože svaly jsou krásně prokrvené, pružné a zvýší se jejich rozsah. Jen vzlétnout…
Kde nejčastěji vznikají trigger pointy:
Trapézový sval: Spouštěcí body můžete najít v oblasti od spodního okraje lebky směrem k ramenům a dolů směrem dolů do cca poloviny zad. Nejčastějším důvodem vzniku trigger pointů v této oblasti je stres, špatné držení telefonu při telefonování, nošení batohu nebo tašky dlouhodobě na jedné straně a další jednostranné pohyby při zvednutém rameni.
Zdvihač lopatky: Spouštěcí body můžete najít v oblasti od prvních čtyř krčních obratlů, na které se tento sval upíná, až po horní úhel lopatky. Nejčastějším důvodem vzniku trigger pointů zde je dlouhodobé vytočení hlavy do stran, mimo osu těla, jak se tomu děje zejména u kancelářské práce, kdy máme například špatně umístěný počítač apod.
Podhřebenový sval: Spouštěcí body můžete najít nejčastěji v oblasti kolem ramenního kloubu, na jehož činnosti se tento sval podílí a ve spodní části lopatky. Nejčastějším důvodem vzniku trigger pointů v této oblasti jsou nejčastěji sportovní aktivity, při nichž zapojujeme (a často i přetěžujeme) právě ramenní klouby.
Můj tip: S trigger pointy se můžete naučit pracovat i sami – Miroslav Málek vede skvělé kurzy určené i pro odbornou i laickou veřejnost. Najdete je na www.masernicka.cz