Zatni zuby a vydrž! Už toho mám plné zuby!… Jistě ta sousloví taky znáte, a když se podíváte (třeba právě teď) na své zuby a čelisti, zjistíte, že jsou – zatnuté. Stres, napětí, rychlý životní styl, kdy pořád něco musíme řešit, nám podvědomě tuto oblast téměř permanentně přetěžují. Právě čelistní kloub ale řídí postavení našeho těla, stojí za vznikem bolestí hlavy, tinitusem, problémy se sluchem, zuby, ovlivňuje nastavení krční a potažmo s ní celé naší páteře, ramen… Pojďme se proto podívat čelistnímu kloubu pořádně na zoubek…
Teď jste čelisti jistě uvolnili, ale schválně si několikrát denně zkontrolujte, zda je máte povolené či zatnuté. Jak moc tisknete zuby na sebe? A co v noci? Skřípete třeba i zuby?
Stresové situace v životě (a někdy může jít i o podvědomé reakce) se promítají do napětí svalů v našem obličeji. Zejména do čelistního kloubu. Tato oblast se tak stáhne, přetíží a nenechá na sebe dlouho čekat s problémy, které se ovšem mohou projevit nejen v oblasti hlavy (potíže se zuby, sluchem, migrénami), ale také na vzdálenějších oblastech těla.
Jak uvolnit čelistní kloub
Pojďme si čelistní kloub nejprve nahmat a možná si ho hned hezky promasírovat, protože to je to, co mu dělá dobře. Čelist je jedna podkovovitá kost, která má dvě ramena, po každé straně našeho obličeje. Od brady vedou k uchu a upínají se na lebku.
Čelistní kloub pak nahmatáme, když položíme dva nebo i tři prsty vedle od ucha a směrem dolů. Pokud si to chcete zjednodušit, otevřete několikrát ústa a po stranách ramen, a podívejte se, kde se něco hýbe – je takový malý hrbolek.
A otevírejte ústa dál a vnímejte, co se v čelistním kloubu děje: zda je tam rovnováha ve svalech, nebo je jedna strana silnější, slabší, zda se strany otevírají stejně, nebo jde jedna hůř…
Prsty si svaly kolem čelistního kloubu jemně promasírujte, vyvíjejte jen mírný tlak, můžeme mírně stlačovat jednotlivé body a hledat, kde je třeba i něco zatuhlého (nějaký trigger point) a tam zůstat v masáži déle. Můžeme promasírovat oblasti dásní i pod lícní kostí…
Správný skus
Nejprve si zkusíme cvik, kterým nastavíme správný skus: mírně pootevřeme ústa, jazyk opřeme o přední řezáky a snažíme se otevřít a zavřít ústa tak, aby šla čelist hezky nahoru a dolů, nikoliv do stran.
Protažení čelisti
Jednu ruku si opřete o stůl, druhou uchopte čelist, s výdechem stáhneme čelist dolů do otevření, s nádechem relaxujeme.
Rozvolnění svalů
Ohneme tři prsty a zboku je vložíme do otevřených úst a chvíli tak vydržíme, aby se stažené svaly začaly pomalu protahovat a uvolňovat nepříjemné stažení…
Především ale čelist povolte! Kdykoliv můžete, pomyslete na ni a uvolněte její sevření. A uvědomujte si její nastavení i ve stresových situacích. Psychosomatika je silná věc a tak jako stres ovlivňuje nastavení našeho těla, tak i uvolnění naší fyzické schránky dokáže pomoct naší hlavě…