Obrovská bolest zad způsobená velkým výhřezem plotýnky mě trápila léta. Součástí mého života byly pravidelné návštěvy fyzioterapeutů, vyzkoušela jsem snad všechna možná cvičení, a to nejen ta fyzická, ale i psychická. Cviků proti bolesti zad je celý můj web Zuzica.cz plný. Dnes vám ale dám praktický návod na jednoduchou meditaci proti bolesti, která mi skvěle funguje. A výborně se dá použít nejen, když vás něco bolí, ale i když jste pod velkým stresem.
Ať už vás trápí bolest čehokoliv (nejen zad), či doslova padáte pod náporem stresu, najděte si chvilku na sebe. Najděte si příjemné místo, kde budete sami, kde vám bude dobře a zkuste se na tu bolest či stres podívat z jiného pohledu.
Obou se zpravidla chceme zbavit, není to nic příjemného, ba naopak… Pravdou ovšem je, že bolest a nával stresu, do kterého můžeme (ale nemusíme) spadnout, jsou přirozenou součástí našeho života. U bolesti může jít o pomíjivý chvilkový diskomfort jako je bolest hlavy nebo o chronickou bolest, jako je tomu například u zdravotních problémů se zády.
Právě pokud se ale soustředíme jen na to, jak se těch nepříjemných a bolestivých pocitů zbavit, o to více je prožíváme a umocňujeme. Zpravidla se do svých problémů a bolestí ještě více ponoříme, rozebíráme je ze všech stran, převracíme je a překrucujeme, až je situace ještě horší, než je realita.
Lepší je se na bolest či stres podívat trochu jinýma očima. Nemám ráda věty typu: Přijměte svou bolest, ponořte se do ní… Vyzkoušela jsem několik takto zaměřených technik a ano, pomáhají, ale mnohem více se mi líbí myšlenka a nesporný fakt, že se všechno každý den, každou hodinu, každou minutu a dokonce i každou sekundu mění. I my, míra našeho stresu, míra bolesti…
A určitě i při chronických bolestech najdeme okamžiky, kdy bolest prostě na chvíli zmizí. Jen si tyto okamžiky neuvědomujeme tolik, jako ty, kdy se modlíme o úlevu. A zpravidla se nám neuleví, když jen tak netečně ležíme a myslíme neustále na bolest (nebo na to, jak nás někdo nebo něco zase stresuje), ale když se ponoříme do nějaké činnosti, myšlenek, do aktivit, které nás baví, ve kterých jsme ve flow, šťastní a až lehce “mimo sebe”. A tedy i mimo stres či bolest…
Udělejte si flow seznam
Já mám pro okamžiky stresu a bolesti připravenou takovou vyzkoušenou vychytávku. Sepsala jsem si činnosti, při kterých se do takového flow poměrně rychle dostanu:
– Pokud to bolest umožní, jdu na čerstvý vzduch, na procházku, po své oblíbené trase. Často si vezmu sluchátka a pustím si oblíbenou hudbu, něco hodně energického. Tohle mi funguje úplně vždycky, a tak nehledím ani na čas a počasí…
– Vypsané mám taky své oblíbené pozitivní knihy a komedie (po tomto tipu můžete sáhnout, když máte takové bolesti, že si prostě jen dopřejete klid v posteli a teplo…)
– Pomáhá mi, když jdu holkám přečíst pohádku (ano ano, i tady mám vypsané své oblíbené knihy), nebo si s nimi zahraju naši oblíbenou hr a zaručenou radou, která ulevuje od bolesti i stresu, je to, když se na chvíli k dětem přitulíte (když vás tedy nechají…)
– Další činností pro mě rozhodně cvičení – naprosto pomalé cviky, kdy ležím nebo sedím na podložce, mám zavřené oči a jen nechám tělo, aby se protáhlo a uvolnilo tam, kde potřebuje. Většinou to ví samo…
Prostě si sepíšete činnosti, které vás baví tak, že hlava i tělo vypnou.
A tady je ještě jeden tip, který doporučuju vyzkoušet. Tuhle metodu používám poměrně často a to zejména v situacích, kdy nemám čas… Prošla jsem řadou relaxačních a meditačních technik a každé ráno si takto na 10 minut odpočinu a vyklidním se na celý den. Pro běžné použití a hlavně pro případy krize, kdy vás něco vážně bolí, nebo už máte pocit, že pod tím náporem stresu můžete jen brečet, moc dobře funguje Minutová meditace proti bolesti a stresu. A tady je návod…
Minuta proti bolesti a stresu
1. Sedneme si, zhluboka se nadechneme nosem a vydechneme ústy. S výdechem zavřeme oči a nadechujeme a vydechujeme vzduch jen nosem. Zhluboka a pomalu se nadechneme a ještě pomaleji vydechneme – nejprve do hrudníku, pak se soustředíme na břicho a dýcháme do něj. S pomalým nádechem se břišní dutina nafukuje, hezky zepředu, ale i do stran a dodechneme až do beder. Několikrát to zopakujeme. A pak necháme dech plynout volně, přirozeně, tak jak potřebujeme.
2. Projedeme, proscanujeme celé tělo, postupně uvolníme všechny svaly. Začneme těmi v obličeji, uvolníme čelisti, ramena, povolíme hrudník, uvolníme páteř, břicho, hýždě, necháme nohy a celé tělo ztěžknout do podložky. Znovu tělo projedeme pohledem a uvědomíme si, kde je tělo uvolněné, akde je napjaté, kde cítíme pořád bolest či nějaký nekomfort (problematické místo se najde i v případě stresu).
3. Pomalu se nadechneme – co nejvíc to jde a uklidňující vzduch nasměrujeme do tohoto místa (v mém případě to jsou bedra, ale mohou to být ramena, oblast lopatek, břicho, podbřišek…).
4. Po naplnění plic zadržíme na 10 sekund dech, promasírujeme jím toto problematické místo, klidně v něm několikrát napneme svaly a pak, za jemného zvuku vydechneme veškerý vzduch a uvolníme všechny svaly.
5. Dopřejeme si ještě několik pomalých nádechů, výdechů, měli bychom cítit uvolňující teplo, které se rozlévá po celém těle. V duchu si ještě můžeme říct “Ať vše odejde.” Dýcháme přirozeně, tělo i hlava se dostávají víc a víc do klidu. Znovu otevřeme oči a ještě tak chvilu setrváme.
Je to naprosto jednoduchá technika, která dokáže rychle ulevit hlavě i tělu od bolesti. A pozor: masáž dechem viz bod 4 můžete používat i jen tak, když sedíte u počítače nebo stojíte v tramvaji…
Správné dýchání je totiž nejen tou základní věci pro klidnou mysl, ale také pro záda bez bolesti.
Více se dočtete v článku Cviky na bolest zad? Naučte se správně dýchat!