Čistá střeva jsou pro dobrý život třeba. Tak nějak by šlo shrnout filosofii slavného doktora Franze Xavera Mayra, jíž se řídí vyhlášené (a v současné době prý nejvíc trendy) medical wellness hotely. A tak jsem jeden takový taky navštívila. Byl to pořádný detox. A to po všech stránkách. Ale výsledek rozhodně stojí za to: konečně vím, jak jíst zdravě, znám spoustu nových cvičení i relaxačních technik a hlavně: mám vážně čisté tělo i hlavu!
Mottem filosofie doktora Mayra, kterou vyznávají v rakouském Park Igls, kde jsem strávila několik dnů, je pořádně vyčistit tělo i duši, začít se o ně starat a vychovat ho ke zdravým návykům.
Ano, ano, to zní trochu abstraktně, ale kromě tohoto sloganu v Park Igls už nic jen teoretického nemají. Všechno je velice návodné, praktické, zkrátka použitelné pro běžný život. Vždyť už po příjezdu máte konzultaci s lékařem, který vás vyšetří a stanoví vám váš terapeutický plán, co se týká jídla, pohybu, odpočinku, ale i vzdělávání. U mě zabrala nejvíc času konzultace s fyzioterapeutem a nastavení programu pro bolavá záda…
Obávanou asketickou metodu nahradila věda
Musím říct, že toho výletu jsem se trochu bála. Doktor Mayr (1875 – 1965) přece jen proslul tím, že své pacienty na předlouhých kúrách čítajících celé týdny honil po loukách a jíst je nechal jen chleba a mléko (a i to v notně omezené míře). Podstata jeho metody spočívala v tom, že lidem pomohl znovu správně nastavit fungování zažívání, které podle něj ovlivňovalo vznik mnoha neduhů v těle, a to jak těch fyzických, tak i těch psychických.
Toto pojetí zůstalo moderní Mayrově metodě dodnes, ale jinak se mnohé – naštěstí – změnilo. Dnes se tady odborníci řídí nejnovějšími vědeckými poznatky. A ty doplňují neskutečnými wellness požitky.
Vše se dá pak doma krásně aplikovat v praxi (tedy až na ta ranní plavání v domácím bazénu a večerní vyhřívání se ve voňavých saunách). Tady je tedy několik praktických pravidel očistného programu podle moderní Mayrské metody:
Voda nad zlato: pijte minimálně 2 litry denně
Prvním krokem náležité detoxikace je to, že začnete pít. Skutečně pít. V Park Igls je to navíc pěkně pod dozorem odborníků, kteří vám tekutiny nosí (pravda večer bych dala před vodou přednost vínu) a jste obklopeni takovým množstvím vody, že vám to prostě nedá a toxiny i další škodlivé látky se začnou vyplavovat neskutečnou rychlostí.
V hotelu vás voda láká na každém kroku – na chodbách před pokoji je k dispozici čerstvá studená i horká, “vodní koutky” najdete v tělocvičnách, posilovně, ve wellness centru, u bazénu… Vedle krásné knihovny s příjemným posezením je dokonce stejně stylový čajový koutek, kde si můžete vybírat se speciálních zdravotních čajů.
Vypít bychom měli 1 litr čisté pramenité vody na 20 kg tělesné váhy. Ideální je pít co nejvíce ráno a v pozdní odpoledne, večer – pro klidné spaní – už jen minimálně.
Ovšem pozor: v Park Igls jsou někdy tekutiny i zcela zapovězené – konkrétně v průběhu jídla. Odborníci doporučují půl hodiny před a hodinu po jídle se pití vyvarovat, aby se tělo náležitě připravilo a pak jídlo v klidu strávilo.
Čistá střeva, čistá mysl: ranní očista hořkou vodou
Voda tady je naopak vaším největším pomocníkem každé ráno, když si na chodbě vyzvednete speciální nálev – hořkou vodu, která obsahuje Emsomskou sůl. Tu zalejete náležitým množstvím vody a pak ji po malých doušcích vypijete. Pročistí vám zažívací systém, střeva začnou pracovat…, a tak se po vypití doporučuje zůstat půl hodiny na pokoji než vyrazíte na snídani nebo za dalším programem. Nutno ovšem poznamenat, že někteří lidé zůstávají na pokoji celý první den…
Jezte třikrát denně, žvýkejte a myslete na proteiny
Jídlo a správné trávení, to je to, kolem čeho se v Park Igls vše točí. Hned po příjezdu vás čeká prohlídka lékařem, který vám udělá zdravotní diagnózu a nastaví vám patřičný program. Jeho největší součástí je právě nastavení jídelníčku.
Podle Mayrovy metody je 7 úrovní a doktor vám jednu z nich přiřadí:
1. úroveň je půst, kdy máte povolen jen čaj a trvat může den, maximálně dva.
2. úroveň je soustředěna na naučení se správného žvýkání a pomalého jezení, kdy dostáváte jen speciální pečivo a mléko. A učíte se jíst.
3. úroveň je věnována seznámení s proteiny, které jsou podle Mayra pro naše zdraví zcela nezbytné.
4. až 7. úroveň se pak věnuje zařazování dalších potravin, jejich kombinování a vytváření dobrých jídelních návyků.
Já dostala úvod do dvojky, pak nastoupila na trojku a vše ukončila vynikajícím zákuskem (jak jinak než zdravým) ve čtverce…
Vaří tady skvěle, ale chutná vám o to víc, že porce jsou malinké a jí se jen třikrát denně:
Na snídani si vyberete jeden až dva šálky tzv. Mayrského pokrmu (nejrůznější jogurty a mléčné nápoje, ovšem nejen kravské, ale také ovčí, kozí a v nabídce najdete i sojové nebo mandlové) a 50 g proteinového pokrmu (vajíčka, sýry, nejrůznější zdravé pomazánky, šunky, filety, tofu…). K tomu máte pár malých krajíčků speciálního Mayrského chleba nebo krekrů.
Na oběd se tady podává vydatný zeleninový krém a k němu máte na výběr ze dvou druhů jídel. Večeře je pak obměnou snídaně. Pokud vás honí hlad přes den, můžete si dát svačinku v podobě čirého vývaru do šálku v čajovně.
Pomalé jídlo vás zbaví závislosti na sladkém
Správně složení jídel, které stojí na zelenině a proteinech (a nemusí se tady bát ani vegetariáni, na které vždy myslí a skvěle je seznámí s rostlinnými proteiny), ale na správném jídle, které spočívá v tom, že každé sousto se musí notně dlouho a pořádně rozžvýkat – 30x až 40x! Což dá pořádnou práci a je to docela věda. Proto tady mají odbornice na žvýkání, které vám vše vysvětlí hned u prvního jídla (na chlebu a mléce).
Polévky se tady pak jí malinkou lžičkou a tak vám přijdou jako ten nejskvělejší dezert…
O to víc, že se tady na jídlo skutečně soustředíte, protože mobily i jakékoliv jiné věci odvádějící pozornost od jídla, jsou tady zakázány. Mobily a další elektronická zařízení můžete mít na pokoji, ale tím to hasne. V hotelu vládne klid, nikde nikdo nedatluje zprávy, nesjíždí sociální sítě, ani netelefonuje.
“Tímto systémem se zlepšuje trávení, zvyšuje se chuť na jídlo a zároveň přesně víte, kdy jste plní. Tím, že jíme pomalu, pomalu pak i stoupá hladina inzulínu, nemáme chuť na pojídání zbytečností, ani na sladkosti, čímž trpí většina žen. Lidé u nás většinou stráví minimálně deset dnů, často i tři týdny, takže se naučí, co jim dělá dobře i co a jak jíst,” říká doktorka Irene Brunhuber, která je jedním z lékařů v Park Igls.
Není nikdo, koho by pohyb nebavil, jen nenašel ten správný
O tom, že pohyb dělá našemu tělu dobře, není žádných pochyb. Proto je začleněný i do programu každého hosta v Park Igls. Po celý den tady ve dvou tělocvičnách probíhají lekce jógy, pilates, body balance, fasciálního tréninku, zdravotní gymnastiky, různé moderní silové tréninky… Ve fitness centru si můžete dopřát hodiny s trenérem a každé ráno se vyráží s instruktorem za krásami Alp s holemi na nordic walking. Můžete si sami nebo pod odborným vedením zaběhat, vydat se na golf (dokonce tady mají fyzioterapeutku, která vás naučí správné údery)… Cvičí se tady zkrátka neustále na suchu i v prostorném příjemně teplém bazénu.
“Nabízíme tolik druhů cvičení, aby si mohl každý vybrat. Všechny metody jsou uzpůsobeny všem úrovním a důležité je, aby si lidé od nás odváželi nadšení pro konkrétní sport i systém, jak se mu budou věnovat, aby doma nezlenivěli a hýbali se každý den dál podle stanovené rutiny. Právě ta je totiž v cvičení nejdůležitější a jen ona dokáže vytvořit potřebnou závislost na pohybu,” vysvětluje šéf sportovních aktivit v Park Igls Michael Multerer.
V Park Igls vám pomohou přestat kouřit nebo chrápat
Pravdou je, že do Park Isgl často přijíždějí i lidé, kteří jsou unavení, vyčerpaní, trpí nadváhou, nespavostí, vyhořením, chrápou nebo mají naopak příznaky spánkové apnoe.. Anebo se chtějí zbavit některé ze závislostí (nejčastěji kouření). Na to všechno tady mají specialisty a program pobytu se pak točí kolem jejich problému.
I pro ty, kdo si sem jedou ale jen odpočinout, jsou určeny nejrůznější přednášky o zdravém životním stylu, vyrovnanosti, nechybí kouč, ke kterému můžete zajít (odborníci zpravidla mluví německy i anglicky) a hlavně spousta zajímavých relaxačních a meditačních technik, které si můžete vyzkoušet.
Špičkové wellness za odměnu
Ale ne, neděste se, tohle není žádný pobyt pro askety. Ačkoliv to tak podle výše popsaných pravidel a doporučení může vypadat… Čemu se tady totiž budete nejvíc věnovat, jsou nejrůznější více než příjemné léčebné procedury – naložíte se do voňavých koupelí, teplých zábalů, vyzkoušíte si nejrůznější masáže, akupunkturu, projdete se v Kneippovu chodníku ať už uvnitř hotelu nebo v krásné prostoré zahradě s altánky a pohodlnými lehátky ukrytými v rákosí kolem jezírka…
Kdykoliv si můžete zaplavat ve velkém teplém bazénu s krásným výhledem na Alpy, anebo se vydat do wellness světa se spoustou voňavých saun.
Není se čemu divit, že se sem sjíždějí lidé z celého světa a jakéhokoliv věku – uvidíte tady dvacetileté jogínky i sedmdesátileté rentiéry. Většinou tady stráví dva až tři týdny. Každý přijíždí s něčím jiným, ale domů se vrací všichni stejně: odpočinutí, s energií pro nové věci, které mají hezky promyšlené a rozhodně o pár kilo lehčí!
Právě tak jsem se vrátila i já. Nadšená ze zbavených se kil a rozhodnutá stát se instruktorkou pilates! Večer si ale tu skleničku vína dopřeju, byť u ní budu bedlivě studovat následující pravidla, protože čistá střeva jsou pro život třeba!
10 rad, jak zhubnout a udržet si váhu podle Mayrovy metody:
1. Ráno začněte sklenicí teplé vody
2. Pijte minimálně 2 litry tekutin denně, ale jídlo nikdy nezapíjejte
3. Jezte jen 3x denně, žádné svačinky (mezi hlavními jídly by měl být odstup 4 – 5 hodin)
4. Jezte pomalu, pořádně žvýkejte, další porci krájejte až máte první spolknutou
5. Jezte malé porce, polévku malými lžičkami…
6. U jídla nečtěte a nedělejte nic jiného, zkrátka jen jezte
7. Jídlo by vždy mělo obsahovat: a) neutrální potraviny (zelenina, ovoce, mléčné produkty, oleje…), b) proteiny (maso, ryby, sojové produkty, luštěniny, vejce, sýry, tvarohy…). Neutrální potraviny můžete doplnit sacharidy (přílohami, ne vša těmi z bílé mouky), proteiny je dobré jíst jen s neutrálními potravinami, ne však se sacharidy.
8. Večeřte nejpozději do 7 hodin (proteiny a neutrální potrviny), pak už nechte střeva spát
9. Večer nejezte syrovou zeleninu ani ovoce, pouze tepelně upravené a jako součást večeře, žádné večerní nadsvačinky
10. Jednou až dvaktát za týden vynechte večeři, prý je to největší objev antiagingu…
Více zajímavostí (nejen) o této metodě se dočtete na stránkách Park Igls.