V mnoha asijských a afrických zemích lidé dodnes tráví většinu dne v hlubokém dřepu. Nemají často stůl, ani židle, a tak si tak povídají s druhými, vaří, pracují, čekají na autobus, vyprazdňují se a dokonce tak rodí… Podle aktuálních průzkumů tady lidé mnohem méně trpí artrózou nebo bolestmi zad. Hluboký dřep je zkrátka zázračný cvik, který s naším tělem dokáže divy, a my se na něj v tomto článku podíváme hezky podrobně.
Hluboký dřep je jedním z nejdůležitějších pohybů, které může lidské tělo provádět, ale my jsme na něj s vývojem civilizace notně pozapomněli. Nejenže nevidíme důvod, proč ho dělat (když si můžeme posedět na židli…), ale neděláme ho ani tehdy, když máme (například při zvedání věcí). Má přitom tolik zdravotních benefitů!
1. Hlubokým dřepem posílíme svaly
Hlubokým dřepem zapojíme mnoho svalových skupin – přední a zadní stranu stehen, hýždě i svaly dolní části zad a břišní svaly. Když ho budeme dělat pravidelně nebo co nejčastěji, tyto svaly se stabilizují a posílí.
2. Hlubokým dřepem získáme lepší mobilitu
Trápí vás bolesti kyčlí, kolen, kotníků? Říkáte si, že se do hlubokého dřepu prostě nedostanete? Se správnou technikou a pomůckami ano (viz níže) a právě pro tyto klouby uděláte nejvíc, protože hluboký dřep zvyšuje jejich flexibilitu a celkovou pohyblivost. Správně provedený hluboký dřep navíc doslova “promaže” klouby!
3. Hluboký dřep zlepší držení těla a zbaví bolestí zad
Pevné břicho, rovná záda, správně nastavené klouby – to vše se děje při správně provedeném hlubokém dřepu. Ten tak pomáhá zlepšit držení těla a pomůže předcházet bolestem zad způsobenými právě špatným držením těla. Silnější svaly poskytnou lepší podporu páteři, která se může lépe pohybovat a její spodní část nebude přetěžovaná (a tím pádem bolavá).
4. Hluboký dřep pro lepší trávení i zdraví střev
Hluboký dřep je skvělý cvik, kterým promasírujeme vnitřní orgány a zlepšíme peristaltiku střev.
5. Hluboký dřep zlepší krevní oběh
Několik hlubokých dřepů krásně rozproudí krev, podpoří regeneraci tkání a “rozlepí” stažené fascie.
Návod, jak dělat hluboký dřep správně
– Chodidla rozkročíme na šířku ramen nebo i trochu více, prsty mírně vytočíme ven.
– Trup držíme vzpřímený, ramena směřují dolů a dozadu, pohled upíráme před sebe.
– Pomalu klesáme dolů, ohýbáme kolena (směřují stejným směrem jako prsty u nohou) i kyčle, dokud se nedostaneme do co nejnižší pozice (neznamená to, že musíte jít stejně hluboko jako já na obrázku – pro začátek stačí jemný podřep, ale dodržte techniku, uvidíte, že s každým opakováním se dostanete níže).
– Kolena by neměla přesahovat přes špičky prstů a kotníky by měly zůstat stabilní, nevytáčet se dovnitř ani ven.
– Držíme rovnováhu a správné držení těla: záda jsou pořád rovná, hlava je v prodloužení páteře (pomoct si můžeme postavením rukou, které dáme do pozice před sebe jako bychom jimi drželi těžký květináč nebo spojíme dlaně jako při modlitbě – pro větší intenzitu ještě můžeme zatlačit lokty do loken).
Tip: Pokud nedokážete klesnout patami na zem, vypodložte si je jógovým blokem, dekou… a postupně na výšce opory ubírejte až se nějakém čase a opakováních dostanete patami na zem.
Jak zapojit hluboký dřep do života
Pokud máte svou ranní cvičební sestavu, doporučuju začít ji právě několika hlubokými dřepy. Plynule se tak dostanete na čtyři a můžete přejít na cviky v nižších pozicích…
A ideální samozřejmě je začlenit hluboký dřep znovu do každodenních činností:
– Kdykoliv můžete, zvedejte věci správně, nikoliv s kulatými zády, ale právě přes hluboký dřep. A pamatujte, čím je zvedaná věc těžší, tím blíže tělu ji držíme.
– V hlubokém dřepu travte čas s dětmi, hrajte si s nimi v této pozici, povídejte si s nimi. Bude jim to navíc příjemné, protože budete na stejné úrovni:-)
– Pracujte v řepu, notebook si můžete dát místo vlastních hýždí na židli a napsat tak pár e-mailů, uvidíte, jak vám bude práce odsýpat!
Můj osobní tip: Každé ráno začínám velkou sklenicí teplé vody s citronem a tu si piju – jak jinak – hezky v hlubokém dřepu.