Co si budeme nalhávat, právě správné držení těla je jednou z nejdůležitějších věcí, na které záleží, když nás trápí bolesti zad. Jsme-li schoulení, nahrbení nebo naopak se nosíme velkém prohnutí v bedrech, problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Jak tedy na přirozené napřímení páteře, které nám zajistí správné a hlavně bezbolestné stání? Tady je návod, jak na to.
Když se podíváte kolem sebe, zjistíte, že se téměř každý člověk hrbí – nad mobilem, počítačem, nad knihou, nebo prostě jen tak…
Nejčastěji trávíme den s kulatými zády, předsunutou hlavou a s rameny často až u uší. To vše ovšem zapřičiňuje bolesti, a to nejen zad, ale i dalších částí těla a kloubů či dokonce hlavy….
Podle odborníků je správné nastavení těla a udržení správného postoje v jakýchkoliv polohách zcela stežějní – ať už při stání nebo sezení, v nichž trávíme nejvíc času, tak například i při zvedání těžkých břemen nebo třeba při zavazování tkaniček.
Stejně důležité je však také neustále – tedy každý den a po celý život – se aktivně hýbat a především s tělem pracovat a naučit se mu rozumět.
Pojďme tedy na tu první nejdůležitější věc – jak na bezbolestné stání? Tak, že zachováme přirozené napřímení celé páteře – od té krční přes hrudní až po bederní. Jen tak nám bude dobře a navíc právě toto je základem pro aktivaci hlubokých svalů, bez nichž naše tělo nemůže fungovat.
Jak na správné držení těla, aby záda nebolela:
Pojďme si to tedy krok po kroku vyzkoušet:
1. Stoupněte si a tělo nechejte takzvaně “aktivně uvolněné”. Přirozeně pravidelně dýchejte.
2. Lehce se napřimte tak, aby vaše oči směřovaly vpřed, ani dolů, ani nahoru – tím se krásně a přirozeně napřímí hlava.
3. Ramena nejsou ani v předsunu, ani extrémně stažená k sobě – jsou volně stažená směrem dolů a svaly jsou uvolněné.
3. Hrudník je napřímený, ale uvolněný – nadechněte se, s výdechem nechte hrudník i ramena klesnout dolů a zůstaňte v uvolněné výdechové pozici.
4. Pánev není ani vysazená, ani podsazená, ale v neutrálním postavení.
5. Kolena jsou mírně pokrčená a špičky směřují stejným směrem jako kolena.
6. Váha celého těla spočívá na obou končetinách rovnoměrně.
Když už máme správně nastavený postoj těla, přejděte na správné dýchání:
Zkuste dýchat do břicha a dech postupně rozšiřujte do jeho boků a přejděte až do bederní části zad. Vytvořte z trupu válec, který se s nádechem nafukuje a s výdechem zase smršťuje.
Takové dýchání nejenže zajistí, že budete mít pěkné držení těla na první pohled, ale také krásně zpevní hluboké svalstvo, které vaše tělo pak podrží i když přijde nějaká nečekaná bolest…
Více se správném dýchání dočtete v článku Cviky na bolest zad? Naučte se správně dýchat!