Svižná chůze je podle odborníků tím nejlepším “lékem” na spoustu zdravotních neduhů, bolesti zad nevyjímaje! Jak ale chodit správně, aby pro nás byl tento pohyb co nejpřínosnější? To už je malinko alchymie a my do ní v tomto článku nahlédneme…
Jestli chcete udělat něco pro své zdraví a především záda, teď hned přestaňte číst, zvedněte se a jděte se projít (a pak se k článku zase hezky vraťte…). Naše tělo je k chůzi důmyslně stvořeno a tak bychom toho měli využívat co nejčastěji. Navíc je to pohyb zadarmo, který se dá provozovat kdekoliv a v podstatě kdykoliv, protože není špatného počasí, ale jen vybavení!
Sedavý životní styl je nejčastějším důvodem vzniku problémů s pohybovým aparátem a bolestí zad, které jsou podle aktuálních průzkumů hned druhým nejčastějším zdravotním problémem za onemocněním dýchacích cest.
Nedostatek pohybu je spouštěčem mnoha zdrav problémů a dlouhodobě vede ke špatnému držení těla, zkrácení svalů i ztráty jejich síly – sval po týdenní nečinnosti ztrácí až 30 % své síly! A přitom už jen pouhá představa pohybu vyvolává aktivaci některých svalů. Naše tělo po pohybu touží a tou nejjednodušší cestou, jak mu jej dopřát, je obyčejná (a přitom tak léčivá) procházka.
Ruce z kapes a každý krok se počítá
V našem těle najdeme přes 600 svalů, přes 200 kostí a více než 180 kloubních spojení. Na jednoduchém udržování klidného postoje se účastní 300 svalů, při chůzi je zapojíme doslova všechny.
Správná a ozdravná chůze totiž není taková, kdy se ploužíme s rukama v kapsách a s těžkým batohem na zádech, ale taková, která je dynamická a svižná, abychom při ní celé tělo mohli náležitě zapojit. Neděste se ale ani v případě, že jste se dlouho nehýbali. Začněte svižnější chůzí třeba jen 300 metrů a pak tempo zase zvolněte. Projděte se parkem, nebo jen kolem domu, všechno, každý krok se počítá!
Úlevný náklon proti bolestem zad
Zatímco při pomalé chůzi jsme napřímení, při svižnější se musí náš trup naklonit dopředu a tím se celému tělu neskutečně uleví. Čím rychleji jdeme, tím více se trup naklání, odlehčuje hlavě (pozor: ta váží 5-6 kilogramů a tedy se notně pronese) a naše chůze je pak lehčí a pružnější. Při pomalé chůzi se tak naše tělo paradoxně dříve unaví, protože musí držet vzpřímeně a potřebuje více energie na nesení trupu a hlavy.
Tím že odlehčíme trup, uvolníme i jednotlivé obratle celé páteře a často tak bolestivá oblast beder, kost křížová a kyčelní kosti ponesou menší zátěž.
Mávejte rukama
Druhou důležitou věcí je zapojit do pohybu ruce. Zpevněte je a zapojte protilehlé končetiny do pohybu. Mávejte rukama, a to hlavně dozadu za tělo – nebojte se toho! Potřebujeme rozpohybovat neustálým hrbením se stáhnutý trup, prsní svaly, uvolnit trapézy a vůbec se uvolnit, což se po rozpohybování rukou vždy děje…
Našlapujte na patu a odrážejte se od palce
Stoupněte si a nejprve se podívejte na svá chodidla. Měla by být umístěna pod vašimi kyčlemi a směřovat paralelně dopředu. Pokud je chodidlo vytočené prsty dovnitř, nejspíš vás bude trápit nastavení kolem do písmene X. Pokud jsou chodidla vytočená ven, kolena mohou mít tvar písmene O.
A podívejte se i na nastavení palce a prstů vůbec. Ty by měly být krásně vějířovitě rozprostřené na zemi a palec by měl být hezky rovně v prodloužení chodidla. Pokud se vám “kroutí” dovnitř k ukazováčku a ostatním prstům, můžete mít vbočený palec (hallux valgus) a ten už dokáže nehezky potrápit. Stejně jako drápovité prsty, plochonoží, vysoký nárt, ostruha na patě… Chodidla ve špatném nastavení vedou k mnoha zdravotním problémům, které vytvářejí napětí dále v kolenních a kyčelních kloubech, v pánvi a pokračují dál do kosti křížové a přes beda výš a výš – tam všude dokáží napáchat škodu.
Chodidlo si proto nejprve vždy nastavte na tzv. tříbodovou oporu: opřete se do celé paty, do malíkového a palcového kloubu a vytvořte krásnou klenbu!
Teprve pak se rozejděte: Přes patu, celou plosku, zapojte nárt (prodlužte celou zadní stranu druhé nohy) a nakonec se nezapomeňte odrazit od palce, právě k tomu je totiž stvořen! Někdy vám to mohou znemožnit špatně tvarované boty, a proto vyměňte ty se zvýšeným prostorem u prstů za ty s celou rovnou podrážkou. Jen tak budete moct vnímat terén a bude se moct do pohybu potřebně zapojit celé chodidlo.
Každý den na chvilku ven
Chodidlům se věnujte každý den a vědomě. Už víte, že od nich to všechno začíná… Večer si je můžete příjemně promasírovat, v práci pod stolem si nechejte míček nebo ježka a využijte každé chvilky k jejich aktivaci – spoustu praktických cviků najdete v článku Zdravá chodidla = zdravá záda.
Kdykoliv můžete, choďte bosi – doma, na zahrádce i třeba chvilku v parku nebo v lese. Koupejte nožky v tůňkách, broďte řeky s kameny a hlavně: neseďte doma a každý den se vydejte na chvilku ven. Svižnou, dynamickou chůzí, prociťte každý krok, zapojte ruce, hezky se předkloňte a uvidíte, že za chvíli bude lehčeji vašemu tělu i hlavě…