O tom, že se stres a duševní nepohoda odráží na stavu našeho fyzického zdraví, není už dnes třeba diskutovat. Projevuje se špatným držením těla, které si brzy vybere své úroky, a ještě dříve jako beton ztuhlými svaly, zejména kolem páteře. Vztahem mezi duší a tělem se zabývá psychosomatika a my se blíže podíváme na vztah naší psychiky a zad.
Do stresových situací se podle průzkumů dostáváme až padesátkrát za den! Nemusí se vždy jednat o velké věci, ale i ty malinké, hezky dávkované jedna za druhou, nám dají někdy pěkně zabrat. Večer se pak často dostáváme do fáze, kdy si říkáme: Tohle už dál prostě nemůžu zvládnout…
Stres mění držení našeho těla
A při každé stresové situaci se mění držení našeho těla. Ráno jsme třeba rovní jako proutek, hlava nám stoupá do nebe, ale s rostoucí psychickou zátěží se začneme hroutit. Hlava jde do předsunu, ramena začnou padat dopředu a svažovat se k sobě, hrudník nám propadne, záda se vyhrbí, svaly kolem krku a šíje se křečovitě stáhnou… Prsní svaly se začnou bolestivě zkracovat a trapéz, kterému se přezdívá stresový sval, bolestivě tuhnout…
Stres může za tuhnutí bránice a mění náš dech
S takovým nastavením těla se ovšem mění i náš dech. Jakmile jsme ve stresu zrychlí se, zkrátí, začneme dýchat ústy, mělce a převážně do hrudníku. Bránice, hlavní dechový sval, se tak začne deaktivovat a dech, který je tím nejlepším trenérem i pro naše záda, se nemá kam rozběhnout…
Takovýto postoj často podle psychosomatiky zaujímají zejména ženy, které jsou vystavené dlouhodobému stresu, ti, kdo prožívají smutek a obecně taky lidé s nižším sebevědomím. Bolest se u nich pak objevuje zejména v oblasti krční páteře a zpravidla se začne šířit do ramen a rukou…
U mužů je naopak častější, že jsou-li vystaveni stresu, zaujmou až křečovitě vzpřímené držení těla. Takový postoj je demonstrací sebevědomí: Já zvládnu všechno… Ale většinou tomu tak je jen do času. Bolesti ze špatného nastavení těla se projeví v hrudní bederní páteři, zpravidla na jedné straně více…
Při stresu se napínají a přetěžují “stresové” svaly
A aby toho nebylo málo, při stresu se bezděky lehce začnou napínat svaly kolem zad a postupně v nich roste napětí. Bolest se brzy projeví v místech, které máme přetížené. V případě dlouhodobého stresu si navíc neodpočineme ani v noci. Naše tělo se stresem vyrovnává tím, že napíná určité svaly, ty si tedy neuleví, máme neklidný spánek a ráno se pak mnohdy probouzíme více rozbolavělí než večer, když jsme si do posleteli lehali…
Při stresu se vytvářejí bolestivé svalové uzlíky
Samostatnou kapitolou pak jsou tzv. trigger pointy – bolestivé svalové uzlíky, které vznikají jako následek tuhnutí svalů. Tyto body jsou pak spouští pro řetězení bolestí do dalších částí těla a umí notně potrápit… A nejčastěji se objevují právě v oblasti zad a šíje. Více se dočtete v článku Nenechte svalové uzlíky, aby vás trápily.
Bolesti zad a psychosomatika
Propojením duše a těla se zabývá psychosomatika a v posledních letech se čím dál více zaměřuje i na vztah stresu se zády. Podle odborníků má až 50 % bolestí zad psychosociální příčinu. Právě bolestí zad přitom trpí čím dál více lidí – v životě se s ní setká až 80 % z nich. A zdaleka se už nejedná jen o padesátníky! Záda umí pěkně potrápit i třicátníky…
Pojďme se podívat na jednotlivé úseky páteře a jaké duševní prožitky s nimi podle psychosomatiky souvisí:
1. Krční páteř – hněv, smutek nebo nenaplněné potřeby
Bolestivě stáhlé a zatuhlé svaly krku, šíje a ramen mohou podle psychosomatiky mluvit o frustraci z našich nenaplněných ambicí, tužeb, potřeb… Ale také o prožívaném smutku nebo hněvu, který někdy i můžeme potlačovat. Někdy jsme podráždění a zklamaní z toho, že jsme si nabrali příliš povinností, které nestíháme nebo nezvládám plnit tak, jak jsme si představovali.
Rada je tady jediná: zpomalit, v prvé řadě přestat si nabírat další věci a omezit i ty současné.
A naučit se relaxovat… Já mám vyzkoušenou kratičkou techniku, kterou ale používám i několikrát za den a vy se více o ní dočtete v článku Jednoduchý návod na minutovou relaxaci proti bolesti a stresu.
Jakmile zklidníme dech, začneme více vnímat věci kolem sebe, budeme zkrátka více přítomní v daném okamžiku, budeme mít větší nadhled nad svými problémy. A i ty nenaplněné ambice a potřeby se zpravidla začnou řešit…
2. Hrudní páteř – touha po podpoře, pochvale, lásce
Stažené svaly kolem hrudní páteře podle psychosomatiky volají po pozornosti druhých. Značí, že nám chybí jejich podpora, cit a zpravidla také ocenění… Někdy nám dokonce může chybět druhá osoba, na kterou bychom se mohli spolehnout, ať už se jedná o partnera nebo přítele. Ztuhlá místo kolem hrudní páteře ale mohou mluvit také o tom, že se bojíme projevit, nemáme dost vysoké sebevědomí…
S bolestí v tomto místě se zpravidla bojí i blokády žeber. Obojí doprovází špatný dechový stereotyp, kdy dýcháme rychle, mělce a jen do hrudníku. Ze všeho nejdříve si tak vezměte na pomoc svůj dech a nastavte ho správně! Jak na to se dozvíte v článku Naučte se správně dýchat a zbavíte se bolestí i stresu.
Další radou je začít si dělat malé radosti, pochválit se, když se nám něco podaří a začít druhým říkat, co potřebujeme slyšet – mnohdy lidé považují city za samozřejmost, které není třeba často projevovat a mluvit o nich, i když tam jsou…
3. Bederní páteř – strach ze stárnutí, o finance i perfekcionismus
Bolesti bederní páteře postihují nejvíce lidí – až 60 % z nich. Právě tady, v bedrech, se nám hromadí následky dlouhodobého stresu. A podle psychosomatiky se tady skrývá také strach ze stárnutí, že nebudeme nadále zvládat věci jako doposud, ať už fyzicky, psychicky nebo třeba finančně… A bolestí v této oblasti se projevuje také perfekcionismus a skrytý strach ze selhání… Naložil jsem si toho moc “na bedra” tady zkrátka rezonuje doslova na pravém místě.
Je tedy nasnadě nabírat si toho méně, začít se věnovat víc sám sobě, dovolit si zklidnit, zvolnit, nebýt tak výkonný a nepostradatelný. Uvědomit si, které věci nemůžeme změnit, nechat je být a soustředit se na to podstatné a zvládnutelné…
Tip: Pokud se chcete dozvědět více o tom, proč nás tělo bolí, a jak mu pomoct od bolestí, přihlaste na můj celodenní živý kurz RESTART TĚLA, který pořádám pravidelně v Praze.