Když se narodíme, máme v sobě zakódovaný plán, jak se nejvýhodněji hýbat a jak udržet naši páteř krásně pohyblivou. Naše pohyby se vyvíjejí dědičně a podle toho, jak se osvědčily. Rodíme se zkrátka s tou nejlepší pohybovou výbavou. To alespoň tvrdí vývojová kyneziologie, nauka o pohybu, jejíž principy nás vrací ke správnému držení těla a pohybům v běžném životě, které jsou skutečně zdravé. A především: které nás zbaví bolestí zad, ale i jiných zdravotních problémů.
Když se narodíme, máme základní pohybové vzorce zakódovány v naší DNA. S přirozeně vzpřímeným držením těla a pevným trupem se do jednoho roku dostáváme z lehu přes všechny čtyři končetiny do stoje. To jsou základní stavební prvky pohybu, který se rozvíjí v závislosti na zrání centrálního nervového systému a probouzí se v dítěti základní a zdravé pohybové vzorce.
Časem a především vlivem sedavého zaměstnání a života plného nezdravých pohybů na toto zapomínáme. Ale není třeba zoufat – odborníci tvrdí, že naprogramovaný základ se dá vždycky vyvolat!
Hlavními představiteli vývojové kineziologie u nás byl profesor Václav Vojta, který přišel už v 60. letech s myšlenkou, že správné pohybové vzory máme geneticky dané a nezískáváme je výchovou, jak si do té doby odborníci mysleli. Zatímco profesor Václav Vojta pracoval ve své praxi zejména s dětmi, současný propagátor vývojové kineziologie, profesor Pavel Kolář pracuje s dospělými a díky své metodě DNS (Dynamická neuromuskulární stabilizace) jim pomáhá znovu nastavit tělo, aby fungovalo správně a vrátilo se ke správným a zdravým pohybovým vzorům.
Více se o této metodě dočtete v článku DNS metoda učí správným pohybům a zbaví bolesti zad.
Vývojová kineziologie nás vrací do fáze miminek
Vývojová kineziologie pracujeme se 4 etapami pohybového vývoje – jak se dítě po 4 měsících vyvíjí, protože právě v těchto časech dochází k dalšímu vyššímu vývoji v pohybu.
Já jsem navštívila kurz Lenky Oravcové nazvaný Jóga pro zdravá záda, kde se ve velké míře zabývala právě vývojovou kineziologií, jejíž prvky ve své praxi používá. A samozřejmě mě, jako letitou plotýnkářku, nejvíce zajímal vliv této metody na zbavení se bolestí zad.
Pro zdravá záda je podle Lenky Oravcové nejdůležitější 2. fáze tzv. tříměsíčního vzoru, do níž se dostáváme mezi 3. a 4. měsícem. Dítě ještě neumí ovládat tělo, proto musí zpevnit páteř, trup a svaly hlubokého stabilizačního systému.
V praxi to vypadá tak, že si lehnete na záda a zpevníte střed těla, trup tím, že si kolem něj vytvoříte pevný válec. S nádechem a výdechem nejprve uvolníme hrudník, pak s nádechem naplníme celou spodní část trupu vzduchem – od bránice až po pánevní dno, zepředu, zboku i zezadu od bederní páteře. Pevný válec si snažíme udržet, ale pevný je natolik, abychom mohli dýchat, mluvit, rozhodně dech nezadržujeme. Stejně postupujem i v sedě nebo ve stoje.
Tato souhra středu těla nám zajistí nejen krásně pevné svaly, ale především správné držení těla a nastavení páteře.
Cílem cvičení podle vývojové kineziologie je přenést to, co jsem se naučila, do běžného života a naučit se znovu správné pohyby.
Pokud si chcete zacvičit podle vývojové kineziologie, klikněte na článek DNS metoda a cviky proti bolesti zad.