Fit Pain Free, to je v Česku zcela nová cvičební metoda, kterou jsem prostě musela vyzkoušet. S chronickou bolestí – konkrétně bederní páteře – bojuju totiž už léta a zatím se mi vždy podařilo ji ukočírovat. Každý den cvičím a když mi jedno cvičení přestane fungovat, hned zkouším druhé. A tak se není čemu divit, že když jsem zjistila, že Fit Pain Free pořádá worskhop, hned jsem na něj vyrazila!
Moje diagnóza ve zkratce a velice zjednodušeně zní: Poškození plotýnek, dysplazie kyčelních kloubů, část páteře mi vybočuje doleva a ještě něco by se našlo…
Zkrátka je toho tolik, že jakmile pomůžu jednomu, nějak se pokazí něco jiného. A proto se zajímám o všechno, co by mě těchto problémů zbavilo. Nemůžu si dovolit přestat chodit po horách, běhat, tančit salsu nebo třeba dokonce přestat předcvičovat (Bodystyling) – je vyzkoušeno, že když se člověk nehýbe, jeho nálada klesá, a tak si svoji hladinku endorfinů snažím držet pořád v příjemné hladince.
Abych to ale všechno vybalancovala, vážně každý den ráno (kdykoliv a kdekoliv) 15 až 20 minut cvičím. Poctivě, celá ta léta, co mě tělo zlobí. Jednou za čas ale nastane okamžik, kdy už nezabírá nic, jen klidový režim a teplo (více se o tom brzy dozvíte v článku nazvaném První pomoc při bolesti zad)… a hledání další metody, kterou bych mohla vyzkoušet a nadchnout se pro ni.
Fit Pain Free – nový systém cvičení z Ameriky
No a tou poslední je právě Fit Pain Free – metoda, jejíž základy k nám přišly z Ameriky a na jejímž vývoji se podílí i Češka žijící v USA. U nás ji propaguje zkušená brněnská lektorka a trenérka Hana Toufarová. Podstatou této metody je to, že její správné a pravidelné cvičení by vás mělo zbavit akutních i chronických bolestí pohybového aparátu. Cvičit ji mohou děti, dospělí i senioři, začátečníci i vrcholoví sportovci.
“Prošla jsem veškerými metodami cvičení od aerobiku přes bodystyling, power yogu, Flexi-bar, pilates, TRX, po cvičení s nejrůznějšími pomůckami – s overbally, fitbally…, měla jsem dvacet roků vlastní fitness centrum, vychovala jsem trojnásobné mistry světa v aerobiku, školila jsem, psala metodické materiály. Z fyzického přetížení a stresu jsem ale nakonec sama začala mít velké zdravotní problémy s rameny. Přes pět let jsem chodila po odbornících a hledala jsem svoji cestu, od cvičení přes nejrůznější fyzioterapie – ramena mě přesto bolela ve dne v noci,” popisuje Hana Toufarová.
Zlom nastal, když jednou večer byla na notebooku a najednou na ni “vyskočilo” instruktážní video o cvičení Američanky s českými kořeny, Líby Plačkové. “Ta žije přes třice let v San Diegu a podílí se právě na dalším vývoji metody Fit Pain Free. To video mě tak nadchlo, že jsem jí napsala, jestli by mne metodu naučila, abych se zbavila bolestí. No a za čtyři měsíce jsem za ní vyrazila,” popisuje začátek příběhu, který toto cvičení přinesl do České republiky, Hana Toufarová.
V Americe strávila víc než měsíc a po roce tam vyrazila na další pobyt znovu. Metodu nasávala všemi možnými způsoby, vzdělávala se, s Líbou vyrážela na její skupinové lekce i individuální konzultace a především cvičila.
“Po třech dnech bolest ustoupila a já jsem dokonce dokázala udělal klik, což někomu může připadat úsměvné – ale já, velký sportovec, jsem toto nedokázala udělat už celé roky,” dělí se o první zkušenosti s výsledky této metody.
Podstatou Fit Pain Free je, aby pracoval každý sval správně
A oč se tedy jedná? Fit Pain Free je jednoduché izolované cvičení, které se zaměřuje se na jednotlivé svaly. “To zásadní totiž je, aby v našem těle pracoval každičký sval správně. Když nějaký sval nepracuje, udělá za něho jeho práci sval jiný, ale ten má svou funkci, kterou musí vykonávat. Časem se tak unaví a s pohybem pomůže další sval… Vše se začne řetězit, až nám tělo řekne dost. Zkrátka se přetíží a právě tehdy začneme pociťovat bolest,” shrnuje Hana Toufarová s tím, že v metodě Fit Pain Free se pracuje pokaždé postupně s každým svalem zvlášť.
Ramena dolů, lopatky k sobě!
Velkým zjištěním pro mě bylo i to, jak dnes podceňujeme zadní stranu těla. Všichni posilujeme zejména břišní svaly a na svaly zad zapomínáme. A právě to je chyba…
Dvouhodinový worskhop, na kterém nás bylo asi třicet cvičitelek z celé republiky, byl především o cvičení a musím říct, že i po mnoha letech předcvičování jsem si uvědomila, kolik svalů a partií těla podceňujeme. Heslem metody Fit Pain Free by se dalo říct, že je právě heslo “Ramena dolů, lopatky k sobě a stahovat je směrem k pasu.” Na této správně pozici je celé cvičení postaveno a provází všechny cviky, kterých je dnes už více než 400 a další neustále přibývají.
“Spousta cvičení a metod dává pořád důraz na pevné břicho, protahování beder, na jejich tlačení do podložky a podobně. Je však naopak velice důležité mít prohnutí v bedrech a přiměřenou bederní lordózu, bez ní bychom nemohli správně stát. Svaly v této oblasti jsou pak oslabené a my je musíme znovu posílit. Právě i z tohoto důvodu nás záda často bolí,” upozorňuje Hana Toufarová.
Nejlépe záda posílíme právě správným postojem. A jak na něj? Zkuste si dát ruce v týl, lopatky zatlačit k sobě a dolů a v bedrech mít mírné přirozené prohnutí, celý trup i ramena mějte nad pánví, žádné předklánění ani zaklánění.
Pokud vám to přijde pořád složité, prostě si stoupněte ke zdi – chodidla dejte od sebe na úroveň ramen a do zdi zatlačte paty, lýtka, zadeček, lopatky i ramena, ruce dejte na cca 45 stupňů od nohou a hřbety rukou položte na zeď. Zkuste vydržet minutu dvě každou volnou chvilku a správný postoj se nastartuje sám…
Musím říct, že jednotlivé cviky na mě působily velice jednoduše až logicky, jak na sebe navazovaly. A spousta z nich se dá v naprosté pohodě cvičit i v kanceláři nebo třeba v kavárně…
Ale pozor: důležité je správné provedení a to nejtěžší pro mě bylo uvolnit všechny ostatní svaly a nechat “makat” právě jen ten jeden jediný:-)
Krásné je, že naše tělo na tyto cviky samo odpovídá. V podstatě cítíme tři druhy „bolesti“ – když se něco protahuje, když se něco posiluje a sval pracuje a nakonec je tu bolest jako taková, do níž nejdeme a cvik tehdy měníme.
Individuální konzultace na vlastní kůži
A protože mě cvičení nadchlo, hned jsem si u Hanky objednala individuální konzultaci. Ta vstupní trvala hodinu a půl. Další trvají hodinu, jsou ideálně jednou měsíčně.
Hanka se nejdřív zaměřila na diagnózu. Několikrát jsem se přirozeně prošla po dlouhé chodbě, kdy zkoumala celkové držení těla. Zjištění nebyla zrovna pozitivní: pravá kyčle se více vytáčí doprava, to samé pravé rameno, pravá ruka při chůzi méně pracuje atd.
Pak jsem se svlékla do spodního prádla, stoupla si ke stěně a Hanka pořídila pár fotografií mého
postavení těla zepředu, z obou stran i zezadu. Už z postoje bylo zřejmé, že jednu nohu dávám vždy více dopředu než druhou, jedno rameno je níže… Chyby v postoji mi popsala a následně vysvětlila, co se pak kvůli nim vlastně s tělem děje.
Hanka stanovila diagnózu a vše pečlivě zanesla do počítače, do mé osobní karty.
Pak mi vybrala cca 12 cviků a ty jsme si během hodiny pořádně a dopodrobna probraly a zacvičily, abych je pak správně prováděla následující měsíc každý den. Sami si pak stanovíte čas, který jste schopni skutečně každý den cvičit – pro mě to bylo 20 minut ráno, protože přes den už čas jen těžko hledám a navíc: bez ranního cvičení prostě už dnes bez bolestí zad ani nemůžu fungovat.
Hanka se taky zeptala na druh práce, kterou mám, jak moc se jedná o sedavé zaměstnání, jak se během týdne hýbu – a podle toho vymyslela další cviky, které se dají provádět skutečně kdekoliv.
Nemusíte se ale bát, že doma po konzultaci nebudete vědět, co dělat. Metoda Fit Pain Free je unikátní v tom, že si s sebou odnesete vytištěný přesný zásobník cviků, které máte provádět – s fotkami a návodem, jak přesně je dělat, kolikrát a jak dlouho cvičit. Zkrátka detailní a návodný cvičební plán.
Výsledky Fit Pain Free
Cvičím pravidelně každé ráno a je to velice příjemné. Cviky jsou totiž pomalé, jste při nich soustředění, není to nic náročného a pokaždé přijdu na něco nového. Při každém cvičení mám otevřený počítač s cviky (Hanka mi poslala plán i emailem) a pořád si kontroluju, zda mám vše správně. Další a další svaly uvolňuju a hlavně se učím správně dýchat do břicha, a pozoruju, že svaly trupu umím zpevnit i přes den.
A dělá mi to dobře. Na konzultaci jsem šla po týdnu, který jsem strávila ležením a nahříváním zad a jen malým protahováním a krátkými procházkami, bolest byla příliš velká… Po prvním cvičení mě bolelo celé tělo, ale kupodivu ne bedra. Jakmile jsem se naučila svaly uvolňovat, vše přešlo.
A pozor: Držím si správný postoj, to mě tohle cvičení skutečně i za těch prvních deset dnů už naučilo. Ramena mám pořád dole, lopatky u sebe a to mi pomáhá asi vůbec nejvíc…
Zítra jdu po dlouhé době opět na své oblíbené latinsko americké tance, tak mi držte palce, ať jsem pořád fit a pain freeeee…
Pokud se chcete o metodě dozvědět víc (a třebas mrknout i na nějaká videa), podívejte se na stránky www.fitpainfree.com