Čištění zubů, líčení, oblékání ponožek… To jsou zpravidla aktivity, na které se – když nás bolí záda – po ránu vůbec netěšíme. Tady je proto návod, jak se vyvarovat bolestí zad a naopak udělat celému tělu s každým novým ránem dobře!
1. Nakročená noha pomůže od bolesti zad
Ranní čištění zubů vypadá jako naprosto neškodná činnost. Pro ty, koho trápí bolesti v bederní páteři, to ale může znamenat velice nepříjemný začátek dne. Naše páteř totiž v tuto dobu ještě zpravidla není rozpohybovaná, a když se nakloníme nad umyvadlo, oblast beder se navíc nepříjemně zatíží. A stejně našemu tělu ale nedělá dobře ani to, když si sedneme na hranu vany a trupem a hlavou se vytočíme k umyvadlu.
Možná nad tím mávneme rukou: “Je to přece jen malá chvilka denně.” Jenže, když si zuby čistíme 4 minuty denně (počítáme ráno i večer), je to v součtu více než jeden celý den za rok. A tento čas už se dá hezky využít nejen k tomu, abychom si neubližovali, ale i k tomu, abychom stav našeho těla zlepšili…
Podle odborníků je u čištění zubů nejlepší stát. Ovšem ne v náklonu a s chodidly od sebe, ale tak, že dáme jednu nohu dopředu a opřeme se jí o schůdek nebo nízkou stoličku, jako bychom se na ni chystali vystoupat. Tím naší bederní páteři neskutečně ulevíme a není vyvíjena taková zátěž na meziobratlové ploténky… Je proto dobré tento postoj využívat třeba i při vaření (v kuchyni se navíc stupínek vždycky hodí…).
2. Čištění zubů a masáž plosek v jednom
Ještě lepší je ale dát si hned po ránu při čištění zubů pod nakročnou nohu ježkový míček a jím hezky masírovat chodidlo. Po chvíli chodidla vyměníme, abychom udělali dobře oběma. Chodidlo jedné nohy vždy masírujeme a protilehlou rukou se opřeme o umyvadlo (tady je ale velice důležité, aby bylo umyvadlo stabilní!).
3. Při líčení je lepší sedět
Naše bedra trápíme – my, ženy – i dále při nanášení make-upu a líčení, kdy se musíme zpravidla předklonit k zrcadlu, a tím zatěžujeme naši bederní páteř (zpravidla na delší dobu než u čištění zubů). Líčíme se většinou jen jednou rukou, takže tělo navíc zatěžujeme jednostranně. Pokud touto činností trávíme 10 minut každý den, zabereme nám to 2,5 dne za rok a to už dokáže na našem pohybovém aparáty napáchat škody…
Tady odborníci na pohyb tedy doporučují k líčení si raději sednout (před stolní zrcadlo) než u něj stát. Ale sedět správně – tedy vzpřímeně a s chodidly rovnoměrně rozloženými pod koleny.
4. Promasírujte čelo a ulevíte si od bolestí zad
Po ránu je naše kůže vypnutá, ale také stažená. Proto je dobré ji promasírovat, a to celou pokožku hlavy! Důležité je začít od čela, protože uvolnění čelové struktury nám uvolní záda. Ideálně je promasírovat čelo zprava doleva, zleva doprava…, tím uvolníme fasciální strukturu na celém skalpu a uvolnění může pokračovat dál do páteře.
Důležité je po ránu rozpohybovat kůži po celé lebce, zaměřit se i na kůži pod vlasy a uvolnit ji. Náš skalp je zpravidla velice stažený, tím ovlivňuje stav krční páteře a může nám přivodit bolesti hlavy i zad. Po ránu proto během chvilky promasírujte obličej o kůži pod vlasy a pokožku uší, aby byla kůže napjatá, ale přitom uvolněná.
Stejně tak jako celé naše tělo – aby bylo pevné, ale přitom krásně pružné…
Tip navíc: Ponožková rozcvička
Tohle cvičení chce trochu praxe a nelze ho provádět, když vás trápí velké bolesti zad. V ostatních případech je to ovšem skvělé cvičení, kterým si zlepšíme stabilitu a tréninkem se nám tato ranní (a večerní) nezbytnost stane bezbolestnou rutinou:
- stoupneme si, chodidla dáme na šíři pánve
- zpevníme střed těla (třeba tím, že si řeknete pomocnou souhlásku “G”), zastabilizujeme jednu nohu
- druhou zvedneme a navlečeme na ni ponožku
- nohu necháme nahoře, na chvilinku se napřímíme v páteři a vydržíme
- pak ponožku svlečeme a teprve pak nohu položíme
- a vyměníme končetiny