Taky byste nejraději zalezli do postele a dnes z ní prostě nevylezli? Jeden den se to udělat dá, ale zalézt na celou zimu, nebo minimálně na leden, který je prý tím nejdepresivnějším měsícem v roce, to úplně dobře nejde… Tady je proto pár jednoduchých triků, které proti špatné náladě fungují: jděte ještě za světla ven, na čerstvý vzduch. A pokud to hned udělat nemůžete, vyvětrejte a posaďte se co nejblíže k oknu a světlu…
Sezónní afektivní porucha, SAD. Už samotný název této diagnózy vypovídá o tom, že moc veselá nebude. Vědci z amerického Lighting Research Center tvrdí, že jí trpí zhruba 5 % populace, nejčastěji právě v lednu… Těch, kteří pociťují v toto období návaly smutku, špatných nálad a podrážděnosti je ovšem mnohem víc. Ruku na srdce, vlastně to asi budou jen neskutečně pozitivní jedinci, kteří lednu navzdory překypují vždy radostí…
Když se ale zamyslíme, jak toto období většinou trávíme (a obzvláště nyní při home officech), není se čemu divit: jsme většinu dne zavření uvnitř, ve tmě (nebo maximálně při nějakém umělém osvětlení), ve vydýchaném vzduchu, před počítači a televizí…
Slunce je přírodní antidepresivum
Podle vědců za naše negativní psychické nastavení přitom může ve velké míře právě nedostatek světla. O to víc bychom se mu měli snažit vystavovat – při práci (ale taky dětem při online výuce) pomůže dát si stůl co nejblíže k oknu a pokud můžeme, ideální je ještě za světla vyrazit ven, nejlépe do přírody…
Hned druhým pomocníkem v boji proti špatné náladě je totiž podle odborníků procházka na čerstvém vzduchu. Přísun kyslíku má očistný účinek na naše plíce, krevní oběh, na imunitní systém a podle vědců má už po pouhých 15 minutách pozitivní dopad na naši náladu. Tady doporučují dopřát si proto procházku hned po ránu a ideálně šedesát minut (ale, co si budeme říkat, i ranní procházka s dítětem do školky nebo do práce nám udělá dobře…).
Příval kyslíku totiž stabilizuje serotonin (látka, která stojí za tím, jak se cítíme – když jí máme nedostatek, vnímáme více stres, bolesti i úzkosti) a spouští endorfiny (hormony štěstí). Pobytem na světle navíc získáváme vitamín D, který nejenže pomáhá udržovat v dobrém stavu naše kosti, chrání nás před infekcemi ale taky nám dodává energii a zlepšuje náladu.
Výsledky dalších čerstvých průzkumů zase hovoří o tom, že šťastnější jsou ti lidé, kteří se obklopují zelení, ať už na procházce venku, nebo tím, že své byty a domy vybaví pokojovými rostlinami. Vědci také prokázali, že díváme-i se i pouhých několik minut na stromy v přírodě (nebo dokonce i na jejich obrázky), sníží se nám krevní tlak, uvolní se napětí ve svalech, zmenší se bolest i stres jím vyvolané pocity hněvu nebo strachu.
Lidé se více než 200 tisíc let vyvíjeli v úzkém kontaktu s rostlinami a přírodou. Kontakt s ní ztrácíme až několik posledních desítek let. Výběr je ale na každém z nás. Z vlastní zkušenosti vím, že (zejména za času korono pandemie) není větší příjemné závislosti než každodenní procházky do lesa.
A víte, proč při procházce či běhu vymyslíme tolik dobrých věcí a spousta problémů se vyřeší tak nějak samo? Protože podle odborníků se náš mozek venku – nerušen elektronickými zařízeními – tak nějak restartuje a my se dokážeme mnohem lépe soustředit a – jako bonus – vnímáme svět pozitivněji.
6 rad, jak si v zimě dopřát více slunce a čerstvého vzduchu:
1. Hned ráno pořádně vyvětrejte celý byt (pokud je vám zima, zahřejte tělo pohybem, rozcvičku najdete zdarma zde)
2. Všude odestřete žaluzie a závěsy a vpusťte slunce dovnitř
3. Pracovní, nebo i jídelní stůl, přisuňte co nejblíže k oknu, ať na vás dopadá sluneční svit
4. Větrejte pravidelně, každou hodinu
5. Osaďte byt kytkami a zelení
6. Každý den jděte na procházku nejlépe parkem, lesem, zkrátka zelení. Pokud chcete udělat něco pro svou kondici, ujděte denně rychlým tempem 10 000 kroků, což je cca 7 kilometrů. Pokud si vezmete hole, zapojíte krásně celé tělo a budete překvapení, co všechno budete další den cítit… Vyhledávejte jakoukoliv příležitost, kdy se můžete přes den projít…